Izvješće Europske komisije

Poslušajte preporuke ili vam slijedi stagnacija

Jean-Claude Juncker , the president of the European Commission holds a press conference on the Greek Crisis at European Commission headquarters in Brussels, Belgium on 29.06.2015 Juncker urged Greeks to vote 'yes' in the bailout referendum and against the
Foto: Reuters/PIXSELL
28.02.2016.
u 10:30

Trenutačni rast BDP-a od oko dva posto je iznad stvarnih hrvatskih kapaciteta, navodi se u izvješću, i odraz je činjenice da je gospodarska recesija bila duga i duboka

Ne počne li ispunjavati ekonomske preporuke Europske unije, koje je prethodna Vlada dvije uzastopne godine ispunjavala vrlo slabo, odnosno “ograničenim napretkom”, Hrvatska će dugoročno imati gospodarski rast manji od jedan posto godišnje, upozorila je Europska komisija u jučer objavljenom izvješću o ekonomskom nadzoru Hrvatske.

Trenutačni rast BDP-a od oko dva posto je iznad stvarnih hrvatskih kapaciteta, navodi se u izvješću EK, i odraz je činjenice da je recesija bila duga i duboka. No, kad prođu prvi znakovi oporavka, Hrvatskoj prijeti rast od manje od jedan posto, što bi, iako Komisija to ne kaže tako eksplicitno, bila tragedija jer bi Hrvatska, umjesto da iznadprosječnim stopama rasta dostiže bogatije zemlje središnje i zapadne Europe, opasno nazadovala.

Izvješće na 100 stranica

Europska komisija drži da se potencijal rasta može podići ako Vlada RH počne provoditi duboke strukturne reforme, pogotovo na tržištu rada. No, iskustvo Komisije s prethodnom Vladom koja je trebala provoditi reforme nije baš sjajno: od šest ekonomskih preporuka koje je EU dala Hrvatskoj 2015. godine, samo je jedna (o predstečaju i stečaju) ispunjena uz “određen napredak”, a njih pet uz “ograničen napredak”, što je formulacija koja u žargonu eurokrata znači vrlo slabu ocjenu.

“Nije bilo dodatnog napretka prema ispravljanju makroekonomskih neravnoteža”, kaže se u izvješću Komisije napisanom na ravno 100 stranica.

“Kako su se približavali parlamentarni izbori, primjena reformi patila je od znatnih odgoda. Izbori su održani 8. studenoga, a nova Vlada formirana je u siječnju. Neke od odlučujućih reformi stoga su još u pripremnoj fazi, a druge političke odluke stavljene su na čekanje”.

U izvješću se pohvalno govori o potezima prethodne Vlade kojima je uveden institut osobnog stečaja i ojačan okvir za predstečajne nagodbe. Pohvalno se naglašava i da “mjere podrške zapošljavanju mladih počinju davati rezultate”. No, Komisija zamjera Hrvatskoj to što “sveobuhvatna reforma javne uprave nije na vidiku”, a “obrazovni sustav i sustav socijalne skrbi i dalje pate od strukturnih slabosti”. Također, kritički se govori o zakonu o konverziji kredita u švicarskim francima. Tom mjerom “povećava se nepredvidivost poslovnog okruženja i stvara rizik od obeshrabrivanja stranih ulaganja”!

Analiza konverzije franka

“Konverzija kredita denominiranih u CHF utjecat će na bankarski sektor i šire gospodarstvo. Konverzija će pogoditi profitabilnost banaka i njihovu kapitalnu osnovu: prema procjenama HNB-a gubici će iznositi oko osam milijardi HRK, što otprilike odgovara trogodišnjoj dobiti banaka prije oporezivanja. Osim toga, opteretit će se hrvatske međunarodne pričuve, kao i javne financije jer će se gubici banaka odbijati od poreza, čime će se umanjiti prihodi države”, zaključuje EK.

U Komisiji, inače, još traje analiza o tome je li zakonom o konverziji Hrvatska prekršila europske zakone o slobodi kretanja kapitala i ovo izvješće ne bavi se rezultatom te analize.

No, od visokog dužnosnika Europske unije upućenog u ovaj slučaj doznali smo da su niže, stručne razine u Komisiji sklone tome da se Hrvatsku prijavi Sudu EU pod optužbom da je prekršila slobodu kretanja kapitala, ali da više, političke razine još nisu sasvim suglasne s time. Stoga odluka još nije donesena.

>> Od 6 ekonomskih preporuka, Hrvatska nije u potpunosti ispunila niti jednu!

Komentara 11

MA
Malenkost
13:33 28.02.2016.

Oni stariji se sijecaju "Druze Tito pisi novo pismo Ono prvo razumili nismo" i mogao si dobiti i zatvor za takvo pjevanje. Tako se ponasaju HR Politicari i s EU Komisijama. Balkan je uvijek bio najsiromasniji u Evropi. To ce i ostati tako.

OV
ovcalila
11:17 28.02.2016.

Ovaj sa slike širi ruke kao da moli a izgleda kao Maocetung.Konverzija kredita iz CHF utjecat će na bankarski sektor (ćijih banaka,stranih i lihvarskih koje dolaze iz istih zemalja ljudi koji nam spočitavaju da smo ovaki i onaki i koje su izazvale sve krize na svjetu do sad).Komisija će odlućiti dali će nas tužiti sudu EU za slobodo kretanje kapitala banaka sa 10% kamata na kredite, iste banke te kredite u matičnim zemljama plasiraj sa 4% kamata.Treba ih otpiliti kao Islanđani na referendumu pa nam nikakve komisije neće prijetit tužbama.Primjer PBZ u Italiji naplaćuje 3% kamate na stambene kredite a HR 6% eto to je po njihovom slobodno kretanje kapitala a HNB i ministarstvo financija šute.

Avatar Oneill
Oneill
10:14 28.02.2016.

Imali isto u Europi da nebudes sankcioniran .cini mi se da ako nije ali ubrzo Euvropu u demokraciji i slobodi i Africke zemlje preskociti uzas.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije