Nakon velikog požara u Raslini i Zatonu, vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković tvrdi da je sustav u Hrvatskoj dobar i da nema mjesta pesimizmu ili kritici kad se usporedimo s državama na Mediteranu.
- S kim da se usporedimo? S Grčkom? Znate li da oni uopće nemaju dobrovoljna društva. Mi smo tu jedni od jačih u Europi, no infrastrukturno uvijek možemo napredovati. U svakom slučaju, Hrvatska u vatrogasnom smislu dobro kotira - kaže Tucaković.
VIDEO: Izgorjelo oko 20 kuća, vatrogasci objavili potresne snimke sa zgarišta...
Tvrdi da velikim požarima kumuju sušna razdoblja, izostanak kiša i visoke temperature, ali i vegetacija.
- Svima je drago imati pored kuće hladovinu i borove, a kad izbije požar svi zovu vatrogasce. No, nitko se u Dalmaciji ili u Istri nije sjetio da u dvorište zasadi breskvu, orah, marelicu ili hrast. To su drveća koja ljeti nisu poput šibica za potpalu kao alepski bor. I zapuštena zemljišta na nepristupačnom terenu velik su problem. Italija je uvela masno oporezivanje za zemljišta koja nisu obrađena i koja se s godinama pretvaraju u šikaru pogodnu za požar. Time su praktički prisilili vlasnike da svoje zemljište privedu svrsi, obrađuju ga i s njega maknu nepotrebno raslinje i drveće.
Tucaković ističe i da postoje indicije da je požar kod Šibenika podmetnut.
- Indikativno jest da se požar proširio s benkovačke ceste. Dakle, očito je ljudski faktor doveo do požara. Međutim, policija provodi očevid i istragu pa ćemo uskoro imati više odgovora. U karijeri sam se svega nagledao. Od piromanije do imovinsko-pravnih obračuna oko zemljišta i namjernih potpala zbog prenamjena zemljišta iz poljoprivrednih u građevna - kaže Tucaković.
VIDEO: Marijana Nakić iz Rasline: 'Izgorjela su dva automobila od sestre... Ali sačuvali su kuću'
Sanirat ćemo štetu
– Najveći požar zasad, velika suša, vjetar. Požar je imao za posljedicu da je izgorjelo između 10 i 20 kuća, što nam se nije dogodilo zadnjih šest godina, srećom nema ljudskih žrtava. Ima nešto ozlijeđenih, ali to je, s obzirom na to kakav je požar bio, za sada minimalno – rekao je premijer Plenković koji je u srijedu obišao požarište.
Svima koji su se angažirali zahvalio je na požrtvovnosti.
– Sagledat ćemo štete od požara i pripremiti podršku Gradu Šibeniku i Županiji, kao što smo to učinili nedavno za sjever Hrvatske pogođen tučom – rekao je Plenković i dodao da je ova sezona već na proljeće pokazala znatno zahtjevnijom i težom od lanjske.
Većina požara je podmetnuta... Problem jesu zapuštena zemljišta i slažem se da bi trebalo uvesti kazne, kao i porez na to, onda bi sve bilo sređenije. No ne treba zaboraviti niti činjenicu da je veliki dio zemljišta kod nas u vlasništvu Šuma, lokalne uprave, države ili neke druge javne institucije... Hrvatske šume bi trebale održavati vatrogasne puteve, pa to ne rade, uglavnom se bave "prodajom" drveća za trupce. Kada ste čuli da su Hrvatske šume pošumile koji hektar?... Tako da puno toga s tim javnim sektorom ne štima, no to je standardan problem uhljebljivanja...