Diskriminacija?

Pravila EU su ista za sve - prava se traže u pregovorima

zastave
Duško Jaramaz/PIXSELL
02.09.2013.
u 19:00

Može se reći da su države koje naknadno pristupaju u lošijem položaju jer nisu mogle utjecati na prijašnje akte, kažu pravnici

Ima li u Europskoj uniji diskriminacije među članicama kako tvrdi premijer Zoran Milanović?

I ako Hrvatska zatraži da smije uvesti vremensko ograničenje u primjeni okvirne odluke o europskom uhidbenom nalogu, može li danas-sutra zatražiti da, primjerice, ne uvede euro ili ostane izvan Schengena? Zakonodavstvo EU tako ne funkcionira. Jednom donesen akt postaje dio zajedničke pravne stečevine (acquisa) koju svaka buduća članica mora poštovati, osim ako za pregovora ne dobije prijelazno razdoblje, što Hrvatska, u slučaju EUN-a, nije tražila.

– Kad se donosi pravni akt EU, u zakonodavnom procesu sudjeluje i Vijeće ministara u kojem sjede predstavnici država članica – objašnjavaju stručnjaci za pravo EU. Svaka država tada može tražiti i opt-out (izuzeće) iako to postaje sve teže. Velika Britanija i Irska dobile su izuzeće iz Schengena, Britanija i Danska za euro...

– Nakon što se akt usvoji, on postaje dio acquisa i obvezuje sve članice bez opt-outa, uključujući i one koje naknadno pristupe, osim ako se nije drukčije ispregovaralo i dobilo opt-out ili prijelazno razdoblje za prilagodbu – nastavljaju.

– Da, može se reci da su države koje naknadno pristupaju u lošijem položaju jer nisu mogle utjecati na prijašnje akte tako da moraju preuzeti cijeli acquis, uključujući i pravila koja im se manje sviđaju. Zato i riječ “pregovori” nije najsretnija, jer pogrešno upućuje na to da se može pregovarati o tome što će se usvojiti, a zapravo se pregovara samo o tome kad će se nešto usvojiti. No, svaka nova članica zna što mora usvojiti i ako ne traži odstupanja tijekom pregovora, obvezna je poštovati akt – kažu.

Usvojeni akt može se mijenjati u zakonodavnom procesu u kojem sudjeluju sve članice EU i to je jedini način. Okvirne se odluke, što EUN je, nakon Lisabonskog ugovora više ne mogu donositi, nego se u području kaznenog prava donose uredbe i direktive. To znači da bi se sadašnja okvirna odluka mogla izmijeniti samo putem direktive i uredbe.

>>Njemački mediji: Hrvatska još nije izbjegla sankcije

>>Još jedna zabrana - U Europsku uniju ne može ni portugizac!

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije