Ruski predsjednik Vladimir Putin u utorak je nakon susreta s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom ponovio da je plinovod Sjeverni tok 2, koji još uvijek čeka odobrenje njemačkih vlasti, „isključivo komercijalan“ projekt koji će osnažiti europsku energetsku sigurnost.
Tom 11 milijardi dolara vrijednom projektu ruskog Gazproma i partnera u projektu - nekoliko europskih tvrtki poput OMV-a i Shella, snažno se protive Sjedinjene Države i dio europskih država. Dovršen je prošli rujan, prolazi ispod Baltičkog mora i spaja Rusiju i Njemačku, no još uvijek čeka odobrenje njemačkih vlasti u vrijeme dok je Europa, kao i svijet, suočena s visokom cijenom plina.
„Ovo je jedan od najvećih infrastrukturnih projekata Europe čiji je cilj značajno osnažiti energetsku sigurnost na kontinentu“, rekao je Putin.
„Rekao sam više nego jednom da je ovaj projekt isključivo komercijalan i da tu nema politike niti ikakvih političkih primjesa.“
Dio europskih političara i stručnjaka optužuje Rusiju da koristi svoje zalihe energenata kao političko oruđe te poziva na smanjenje ovisnosti o njihovom uvozu iz te zemlje.
Sjeverni tok 2 bi udvostručio godišnji kapacitet postojećeg plinovoda Sjeverni tok na 110 milijardi kubnih metara plina, što je više od pola od trenutnog ruskog izvoza kroz plinovode u Europu.
Oba projekta zaobilaze Ukrajinu, nekoć ključnu rutu za ruski izvoz u Europu, zbog čega Kijev ostaje bez milijardi dolara takse.
Putin je ponovio da je Rusija spremna nastaviti tranzit plina kroz Ukrajinu nakon 2024., kad istekne trenutni ugovor, no samo ako će u Europi postojati interes za tim energentom i ako će ta ruta biti ekonomski održiva.
Putin je ponovio da je ruski plin znatno jeftiniji pod dugotrajnim ugovorima s Gazpromom nego na promptnom tržištu.
Pozdravio je odluku tog energetskog giganta od prošlog mjeseca da nominira bivšeg njemačkog kancelara Gerharda Schroedera u upravni odbor.
Nijemac je već član tog tijela u najvećoj ruskoj naftnoj tvrtki Rosneftu te je čelnik odbora dioničara tvrtke Nord Stream AG koja upravlja postojećim plinovodom.
„Mislim da će to biti dobro za našu suradnju“, smatra Putin.
Scholz nije htio komentirati „komercijalnu aktivnost bivšeg kancelara“. Istaknuo je da je Berlin predan nastavku tranzita plina u Europu kroz Ukrajinu, Bjelorusiju, Poljsku i Sjeverni tok, „sukladno ugovorima koji postoje“.
Putin čim zine laže...