'PUTINU IDE DOBRO'

Njemački stručnjak: Ukrajina je na putu da izgubi rat, to bi mogla biti i globalna pouka

Rat u Ukrajini
Foto: Reuters/PIXSELL
1/3
31.05.2022.
u 14:00

Ruske trupe napreduju u Donbasu tako da i ukrajinski predsjednik Zelenski priznaje da će biti teško vojno povratiti teritorije

Na istočnom frontu traju teške borbe za Sjeverodoneck, jedan od posljednjih gradova u regiji Lugansk koji ruske trupe i separatisti još nisu zauzeli. Front se ipak svakog dana pomiče pomalo na zapad, što svjedoči o uspjehu ruske strategije. Na to – kao i na činjenicu da Ukrajincima manjka teškog naoružanja – upozorava i Karlo Masala, politolog i vojni stručnjak sa Bundeswehrova sveučilišta u Münchenu, piše Deutsche Welle.

– Za razliku od dosadašnjeg tijeka rata, Rusi više ne udaraju po širini fronta već koncentriraju trupe da bi napredovali na malim dijelovima fronta – rekao je agenciji dpa. „Time ostvaruju brojčanu prednost.“

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u subotu je priznao da je stanje „komplicirano" u regionu Donbasa i Harkova, gdje „ruska vojska pokušava izvući barem neki uspjeh“.

Zelenski je otvoreno rekao da ne vjeruje da se svi teritoriji koje su Rusi zauzeli – uključujući i Krim – mogu povratiti vojnim sredstvima. „Kad bismo se odlučili za taj put, izgubili bismo stotine tisuća života“, naveo je on u videoporuci.

Predsjednik Ukrajine dodao je da će „Ukrajina sve povratiti“ na druge načine i nazvao Rusiju terorističkom državom.

Putin spreman propustiti pšenicu?

Nakon konfuznog početka invazije, čini se da je ruska vojska na putu da osvoji cijeli Donbas gdje obitavaju dvije samoproglašene „narodne republike“ koje je Moskva priznala.

Prema viđenju vojnog stručnjaka Masale, ruski predsjednik Vladimir Putin trenutačno ne mora brinuti jer se čini da nastavljanjem rata više dobiva nego što gubi. „Njemu dobro ide. Zato nema nikakve motivacije da se upusti u pregovore". Osim možda povlačenja barem dijela zapadnih sankcija. Naime, u subotu je Putin dugo telefonirao s njemačkim kancelarom Olafom Šolcom i francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom. Ova dvojica tražila su obustavu borbi i povlačenje ruskih trupa.

Prema izvještajima, Putin je signalizirao spremnost za pregovore. Naveo je da je Moskva spremna omogućiti izvoz ukrajinskih žitarica preko Crnog mora, u koje su stavljene morske mine, što praktično blokira luku u Odesi.

„Također, povećanje obujma izvoza ruskog gnojiva i poljoprivrednih proizvoda pomoglo bi u smanjenju napetosti na globalnom tržištu hrane“, rekao je Kremlj poslije telefonskog razgovora. Navedeno je da to „naravno podrazumijeva i ukidanje odgovarajućih sankcija.“

Kako da otpor Ukrajine ima smisao

Čuveni njemački politolog Herfried Münkler pokušao je opisati kvadraturu kruga pred kojom stoje Kijev i Zapad. „Sada je ključno politički se pobrinuti za to da otpor Ukrajinaca u prvih devedeset dana ovog rata ne bude uzaludan."

– Jer, nakon što je vladala izvjesna euforija da bi Ukrajina mogla dobiti rat ili čak protjerati Ruse iz cijele Ukrajine, sad je stanje za Ukrajinu jako teško. Ona je na putu da izgubi rat – rekao je Minkler za list Welt.

Kako je dodao, mirovni pregovori vjerojatno će ići k tome da Ukrajina izgubi Donbas, možda i još veći teritorij.

– Zapad mora podržati Ukrajinu tako da ne bude samo ostatak države zapadno od Dnjepra, već više od toga – naveo je.

– Jer ako Putinu prođe aneksijska politika na velikom teritoriju, to će biti globalna pouka – rekao je politolog. Kako je pojasnio, popuštanje Putinu u ovoj stvari moglo bi voditi eri osvajačkih ratova širom svijeta.

VIDEO Povjerljivi britanski izvještaj: Ruska vojska mogla bi se raspasti zbog velikih gubitaka

Ključne riječi

Komentara 100

Avatar Númenor
Númenor
14:15 31.05.2022.

"Front se pomjera"???!!!

DU
Deleted user
14:42 31.05.2022.

Postoji starinska vojnička izreka da je sreća uvijek na strani brojnijeg, ali u ovom slučaju je evidentno da je ruska vojska izvukla pouke iz nevjerojatnog početnog napada na Ukrajinu - kad su krenuli zabadati po brojnim pravcima, poput pribadača, a s nedostatnim snagama i bez logističkih linija koje bi snagama koje su ipak nešto napredovale, osigurale tamo i da prežive. Jasno da u ovom scenariju pozicijskog ratovanja napreduje ruska armija jer ima više artiljerijskih, oklopnih sredstava i sada je logistika jednostavnija jer pozadina je također "njihova" pa rabe čak i željeznicu. No, presudne će biti zapadne sankcije odnosno Ruska Federacija tek treba preživljavati bez zapadnjačke robe i to godinama i godinama. Kad tad će uslijediti valova nezadovoljstva, nalik onima u epohi Gorbačova kad u trgovinama nije bilo baš ničega... Nije sve u napredovanju na liniji fronte! A i gubici ruske invazijske armade su ogromni pa će biti i tu velikih razočaranja jer plaće ugovornih vojnika su do 500 dolara, a što i nisu neki primamljivi novci za izlagati živote u Ukrajini.

Avatar southman
southman
14:13 31.05.2022.

Sve to se da povratiti nazad u toku mjesec dana kad se vojska povuče. Nažalost zapad će primorati Ukrajinu da priznaju trenutno ratno stanje kad im bude odgovaralo kao što su napravili u BiH i na Kosovu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije