Ustavni sud

Račanov Zakon ukinut jer nije izglasan potrebnom većinom

Ivica Račan
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
03.04.2017.
u 19:45

Zakon o pravobranitelju za djecu vrijedi samo do 1. kolovoza 2017. jer za njega nije glasovala većina svih zastupnika u Saboru

Zakon o pravobranitelju za djecu iz 2003. godine vrijedi samo do 1. kolovoza ove godine jer ga je, 11 i pol godina nakon što je Petar Marija Radelj podnio prijedlog za ocjenu njegove ustavnosti, Ustavni sud ukinuo. I to zbog proceduralnih razloga jer nije donesen potrebnom većinom glasova saborskih zastupnika.

Ustavni sud utvrdio je 2012., ocjenjujući tadašnji Zakon o pučkom pravobranitelju, da je nakon izmjena Ustava iz 2010. godine promijenjen pravni položaj pučkog pravobranitelja. Tada je ustanovljeno da je riječ o organskom zakonu kojim se uređuje “ustrojstvo, djelokrug i način rada državnog tijela” pa je stoga za njegovo donošenje potrebna “većina glasova svih zastupnika”. Nakon toga zakonodavac je posebna pravobraniteljstva namjeravao integrirati u pučko pravobraniteljstvo. Budući da je Ustavni sud ustanovio da nije poštovana procedura za donošenje organskog zakona, taj je zakon ukinut, dok se u novom odustalo od ukidanja posebnih pravobraniteljstava.

Ustavni sud utvrdio je da je i pravobranitelj za djecu, iako ima uže područje djelovanja od pučkog pravobranitelja, državno tijelo, pa je i Zakon kojim se razrađuje njegovo ustrojstvo, djelokrug i način djelovanja organski zakon. Predlagatelj zakona pri njegovu donošenju 2003. godine nije se time bavio, a ni zakoni o posebnim pravobraniteljima nisu se mijenjali nakon izmjene Ustava 2010. Ustavni zahtjev o načinu donošenja organskih zakona ne odnosi se samo na državna tijela osnovana Ustavom, već na sva državna tijela, obrazložio je Ustavni sud. Stoga je i za Zakon o pravobranitelju za djecu bila potrebna većina svih zastupnika u Hrvatskom saboru, dakle 76 glasova. Međutim, uvidom u fonogram 32. sjednice 4. saziva Hrvatskog sabora od 29. svibnja 2003. godine, Ustavni sud utvrdio je da je osporeni Zakon donesen sa 62 glasa “za”, 38 “protiv” i 2 “suzdržana”, dakle “običnom”, a ne kvalificiranom većinom. Stoga je formalno neustavan.

>>Pravobraniteljica: Pernar nezakonito razgovara s učenicima i poziva ih na bijeg s nastave

>>'Diskriminaciju treba kazniti kako se ne bi ponavljala'

Ključne riječi

Komentara 1

AR
aristip
20:32 03.04.2017.

"Zakonodavac je posebna pravobraniteljstva namjeravao integrirati u pučko pravobraniteljstvo" - s obzirom da do toga nije došlo jasno je da su uhljebi pobijedili !

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije