Nakon 42 godina rada, i s navršenih 65 godina, ratna i donedavna ravnateljica vukovarske bolnice Vesna Bosanac odlazi u zasluženu mirovinu.
Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje predala je zahtjev za odlazak u mirovinu s datumom 10. ožujka, što je i datum od kojega će se službeno voditi kao umirovljenica. – Kada pogledam unatrag, kompletan mi je staž prošao iznimno brzo. Tu je bilo školovanje, stažiranje, specijalizacija, rad s djecom, zatim Domovinski rat, a na kraju i povratak i obnova bolnice – kaže V. Bosanac.
Ponos hrvatskom zdravstvu
Najdraži su joj, dodaje, dani koje je provela radeći kao pedijatar, a iako se nadala da će se zadnje godine ponovno vratiti na odjel, obveze joj nisu dopuštale. Uspijevala je samo povremeno dežurati na Odjelu pedijatrije. Ipak, ratna 1991. i agresija na Hrvatsku te opsada Vukovara ono su po čemu će liječnica ponajprije ostati zapamćena. – Mislim da je djelovanje vukovarske bolnice tijekom rata na ponos hrvatskom zdravstvu, ali i primjer svjetskom zdravstvu kako se može raditi u takvim teškim trenutcima. Vodili smo sedam različitih protokola o svakom ranjeniku i radili u gotovo nemogućim uvjetima bez dovoljno lijekova, medicinskih sredstava, vode, hrane... – ističe.
U bolnici je vukovarska heroina dočekala i pad grada, pa je 19. studenoga kao zarobljenica prebačena u Negoslavce, a dan poslije u Sremsku Mitrovicu te u Beograd. Razmijenjena je 13. prosinca za skupinu labrador. Poslije progonstva Vukovar prvi put posjećuje u rujnu 1996., a formalno se u grad vraća 1997. Godinu poslije započinje i obnova bolnice koja je završila 2011. i u koju je uloženo oko 200 milijuna kuna, što je njen najveći projekt.
– Danas je vukovarska bolnica mala i moderno opremljena zdravstvena ustanova. Odlazim u mirovinu, ali i dalje ću ostati raditi na nekim projektima – zaključuje V. Bosanac koja će umirovljeničke dane kratiti sa svojom unučadi.
>>Bolničari na prvoj crti bili su liječnici dragovoljci
A zašto bi ona tribala u Hag?