Šteta, baš šteta što Turska napušta Atatürkov model. Jer baš u ovom kritičnom razdoblju za Bliski istok, kad su muslimanske države premrežene radikalnim islamistima koji uništavaju kulturu, tradiciju i državnost jedne po jedne zemlje, ovom dijelu svijeta nedostaje vođa Atatürkova tipa.
Dakle musliman, sekularist i lider koji bi cijelu regiju odveo na put biznisa, poštovanja ljudskih prava, prava manjina i laganog odvajanja religije od države. Pobjedom Erdoğana na turskim predsjedničkim izborima gasi se Atatürkova ideja moderne muslimanske zemlje, ali i nada da bi ta zemlja mogla biti zaštitnik mira u regiji. Ovih sam dana razgovarao s uglednom turskom književnicom Ece Temelkuran, koja mi je rekla da pripadnici ISIL-a slobodno ulaze i izlaze iz njihove zemlje. Pripadnici jedne od najgorih organizacija u ljudskoj povijesti u Erdoğanovoj Turskoj imaju status slobodnih građana.
Cijeli se svijet zgraža nad divljaštvom ISIL-ovaca koji razapinju ljude i žive ih zakapaju, a odnos Erdoğana prema tim skupinama i dalje je blagonaklon. No Turska i sama sada ulazi u nemirno razdoblje, i tek će se vidjeti kako će vojska, koja je jamac sekularnosti, procijeniti situaciju i hoće li reagirati. Novi turski sultan želi biti na vlasti do 2023. i proslaviti 100. obljetnicu Republike. Ali upitno je hoće li, ostane li do tada na vlasti, Turska i dalje biti republika. Ili će postati kalifat. I paradoks – dok Turska ubrzano postaje islamistička, u Iranu se društvo, pod vlašću klerika Rohanija, lagano modernizira.
>>Ece Temelkuran: Pobijedi li Erdoğan, pred Turskom su dramatične promjene
Nikada Erdogan neće biti kao Ataturk, otac moderne Turske...Vidjeće turci kako će tek sada Erdogan ponašati kada ima sve instrumente u svojim rukama...Loše je to i za susjedne zemlje....I onda Turska hoće u EU....teško će se to i ostvariti...........