Kirurški tim Zavoda za plastičnu i rekonstruktivnu kirurgiju KBC-a Zagreb, na čelu s dr. Zoranom Veirom, u srijedu je mladoj pacijentici J. M. (35) prvi put u Hrvatskoj presadio kosu u leđni mišić koji je presađen na glavu. Naime, prije godinu dana mladoj su ženi, zbog teške neurokirurške operacije, a potom i radiokemoterapije zloćudnog tumora na mozgu, liječnici morali rekonstruirati lubanju transplantacijom leđnog mišića.
– Radilo se o velikoj površini koju je tumor zahvatio, 8 x 6 centimetara, što je oko 35 posto površine glave, na kojoj, nakon što je operacijom uklonjena koža i dio lubanje, pacijentica nije imala kosu, a što psihološki iznimno loše utječe na oporavak – objasnio je dr. Veir.
Zbog toga smo se odlučili obaviti transplantaciju kose u mišić, što se i u svijetu još ne radi često, a presađivanje je obavljeno strip metodom.
Režanj uzet sa zatiljka
– Sa zatiljka njezine glave uzeli smo režanj kose zajedno s korijenom, pa ga, nakon što smo ‘zatvorili’ područje s kojeg je kosa uzeta, pod mikroskopom usitnili na nekoliko manjih režnjeva – objasnio je početak operacije koja je ukupno trajala oko tri sata dr. Veir.
Potom su na dijelu glave koji pokriva leđni mišić skalpelom izbušili rupice u koje su presadili prethodno “nasjeckane” režnjiće kose, a prvi rezultati govore da se presađena kosa uspješno prihvatila i da će dalje normalno, poput prirodne, rasti iz mišića.
Inače, uvjet je za ovaj zahvat, naglašava dr. Veir, pravilno izvedena transplantacija leđnog mišića, što znači njegovu povezanost sa žilama i živcima glave jer se inače kosa ne bi imala iz čega hraniti i rasti.
– Ovo je samo prvi zahvat od nekoliko koje će pacijentica proći, a sljedeći se očekuje za dva mjeseca – istaknuo je dr. Veir. Naime, odjednom se u skalpelom izbušene rupice može presaditi samo 400-tinjak režnjića kose s korijenom, a da bi se pokrila cijela površina na kojoj mladoj ženi nedostaje kosa, potrebno ih je više od tisuću.
Prvi od nekoliko zahvata
– Postupak nije bolan i radi se u lokalnoj anesteziji, pa je još istog dana nakon zahvata pacijentica upućena na kućnu njegu – kazao je dr. Veir i dodao da je estetski oporavak pacijenta, osobito u sklopu onkološko-plastičnih zahvata, iznimno važan.
– Ova operacija iskorak je u plastično-rekonstruktivnoj kirurgiji koja želi pratiti svjetske onkološke standarde – istaknuo je dr. Veir. Naime za pacijenta, ali i liječnike, važna je što veća mogućnost potpunog uklanjanja tumora operativnim putem, bez straha (zbog estetskih posljedica) za kasniji psihološki oporavak pacijenta – naglasio je dr. Veir.
Sve pohvale liječnicima .Bravo!