uoči mirenja

Ribić: I pravo na nanošenje štete je pravo u demokraciji

'01.06.2013., Zagreb - Razgovori sindikata javnih i drzavnih sluzbi sa ministrom Mirandom Mrsicem u Banskim dvorima. Nakon sastanka sindikalni vodje Branimir Mihalinec i Vilim Ribic dali su izjave za
'Jurica Galoic/PIXSELL'
02.06.2013.
u 15:06

Sindikati ne mogu odustati od temeljne pozicije koja glasi: nema trajnog smanjenja razine prava u javnim i državnim službama, kaže Ribić.

Vlada i sindikati sutra će opet sjesti za stol u novom krugu mirenja uoči generalnog štrajka najavljenog  za 5. lipnja. 

Dogovor dosad nije postignut za što šef sindikata Vilim Ribić krivi - Vladu, odnsono ministra rada Miranda Mrsića. 

- Štrajk u javnom sektoru jedna je teška mjera zato što kolateralne štete uslijed sukoba Vlade i sindikata trpe treće osobe i gospodarstvo. To je uvijek frustrirajuća aktivnost i za štrajkaše i za čelnike sindikata, unatoč tome što nam Ustav, zakoni i konvencije štrajk u javnim i državnim službama dopuštaju, čime ga tretiraju kao društveno prihvatljivo djelovanje. Dakle, i pravo na nanošenje štete je pravo u demokraciji. Međutim, u želji da građane poštedimo neugodnosti, čelnici su u procesu mirenja tražili razne načine kako da se štrajk ipak izbjegne a da se zaštite najvažniji interesi članova, artikulirani na sindikalnom referendumu. Stoga sindikati ne mogu odustati od temeljne pozicije koja glasi: nema trajnog smanjenja razine prava u javnim i državnim službama, kaže Ribić.

Svako umanjeno pravo mora se vratiti kada izađemo iz krize, smatra Ribić navodeći kako neće biti socijalnog mira dok se to ne dogodi.

-  Vlast se opet ne želi obavezati na vraćanje umanjenih prava, a ne želi niti potpisati da neće više biti jednostranog smanjenja plaća. To ne znači da ćemo mi priječiti smanjenje plaća u slučaju većeg pada BDP-a. Naime, tražimo da se poštuje kolektivni ugovor koji predviđa pregovore o smanjenju i ako se stranke ne dogovore predviđa arbitražu, zaključuje Ribić. 

>>Ništa od dogovora - sindikati i vlada čvrsto se drže stavova

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije