Kebab kakav poznajemo preživio je jučer glasovanje u Europskom parlamentu tijesnom većinom od samo tri glasa.
Europarlamentarci iz redova socijaldemokrata i zelenih nisu, naime, uspjeli skupiti natpolovičnu većinu za svoj prijedlog ograničavanja upotrebe fosfata u mesu pečenom na okomitom ražnju, odnosno u poznatom specijalitetu kebabu.
Za prolazak te inicijative koju su mnogi požurili opisati kao “zabranu kebaba” trebalo im je 376 ruku, a skupili su 373. Protiv je bilo 272, a suzdržano 30 europarlamentaraca.
Spasili ga pučani
Europski pučani, najveća politička grupacija u EP-u, bili su oštro protiv. “Ruke dalje od kebaba”, doslovno su poručivali u svojim priopćenjima.
– Nema dokaza da fosfati u kebabu imaju negativan učinak na zdravlje. Bez uporabe fosfata, meso na okomitom ražnju stropoštalo bi se u oblik slonova stopala – rekla je Renate Sommer, njemačka europarlamentarka i glasnogovornica europskih pučana po pitanju “zabrane kebaba”. Fosfati u mesu koriste se kako bi bilo sočnije i zadržalo vodu.
Iz redova europskih zelenih pokušali su objasniti da ne traže zabranu kebaba, već da žele da ljudi nastave uživati u tom jelu, ali bez potencijalno opasnih i nepotrebnih dodataka kao što su fosfati. Uporaba fosfata u mesu za kebab dosad nije bila regulirana propisima EU, a Europska komisija to je sada odlučila učiniti jer je uočila neujednačenu praksu u različitim državama, no zeleni i socijaldemokrati pokušali su u EP-u zaustaviti taj prijedlog Komisije.
– Potrebno je provesti dodatna istraživanja i onda pronaći rješenje koje se jedne strane neće zatirati tradiciju, ali ni dovoditi u pitanje zdravstvenu ispravnost proizvoda. Kebab neće biti zabranjen, ali će proizvođači u pripremi umjesto fosfata trebati koristiti sigurnije alternative koje su trenutačno dostupne na tržištu – rekao je Tonino Picula (SDP).
A što je s Coca Colom?
Marijana Petir, bivša HSS-ovka koja u EP-u pripada klubu europskih pučana, kaže kako se protivi uporabi fosfata u hrani i pićima, ali dodaje da prosječni građanin kroz 1,5-litrenu bocu Coca Cole unese u organizam više fosfata nego tijekom cijele godine kroz kebab i druga jela brze prehrane.
– Pa je stoga pravo pitanje štite li socijalisti i zeleni multinacionalne kompanije kad tu činjenicu u svojoj rezoluciji prešućuju – insinuira Marijana Petir.
HDZ-ovi zastupnici pratili su stranačku liniju pučana i glasali protiv zabrane kebaba, također s argumentom da su količine fosfata koje čovjek unosi kroz kebab “zanemarive”.