Svijet mu je bio na dlanu i mogao je birati hoće li se, nakon 15 godina intenzivnog rada i učenja s ponajboljim svjetskim majstorima hrane i pića, usidriti u nekom restoranu Pariza, Londona, New Yorka, Moskve ili, recimo, Dubaija. U svijetu sofisticiranog barmenstva, tzv. miksologije, za perspektivnog samoborskog nogometaša, kojeg je život u 21. godini preusmjerio u gastronomske vode, tajni više nije bilo.
Život na najluksuznijm brodovima i jahtama u svijetu, celebrityji, egzotične destinacije poput Amazonije ili Aljaske, česta putovanja koja bi ga u samo dva, tri tjedna odvela na četiri kontinenta, prestali su biti izazov, a od ponuđenih puteva izabrao je – put povratka. Ali ne, recimo, u Kaliforniju ili Švicarsku, što su također bile važne stanice u njegovoj karijeri, nego u zemlju iz koje se uglavnom odlazi.
Samoborac Damir Klisurić prije godinu i pol vratio se u svoj Samobor, a ubrzo je našao i posao u Bluesunovu hotelu s pet zvjezdica u Tučepima. U kompaniji su odmah uvidjeli koliko im se posrećilo, pa je Damir brzo postao jedan od šefova za cijelu korporaciju, s bazom u Bluesunovu hotelu “Kaj” u Mariji Bistrici.
>> Novi Hiltonov hotel
Viša kvaliteta života
U Hrvatskoj zarađuje natprosječno dobro, ali barem tridesetak posto manje nego vani. No, za toliko mu je, kaže, porasla kvaliteta života. – Bavio sam se onim što volim, radio sa svjetski poznatim francuskim chefom Jacquesom Pepinom, učio od prvog imena u miksologiji Amerike Brianeom van Flandernom, živio dobro, uzbudljivo.
S nekim stalnim gostima na Seabornovim luksuznim jahtama, kao Cliffom Richardom, princom Dimitrijem Romanovom, košarkašem Davidom Robinsonom..., sprijateljio sam se. Jedne godine sam u stotinjak dana triput oplovio svijet. Ali, s vremenom sve postane rutina, a putovanja su mi postala i fizički naporna.
Otkrijete i da vani nije sve baš idealno i dobro organizirano kako se misli, počnete cijeniti dobre susjede, osjećaj sigurnosti, činjenicu da se kod nas može pješice u restoran, kino... uspoređuje Damir koji je radio za više cruising kompanija s de luxe brodovima, na najluksuznijim riječnim cruiserima te za jednu od bogatijih obitelji u Švicarskoj.
Trenirao je osoblje, postavljao miksološke koncepte za zahtjevne goste najluksuznijih brodova-jahti na svijetu, savladao sommelierske vještine, okušao se kao batler, a danas s veseljem svoja znanja prenosi mladim kolegama u kompaniji. Što se povratka u Hrvatsku tiče nije, kaže, jedini i čvrsto vjeruje da slijedi pravi povratnički val.
– Sto posto sam siguran. Vani se nisu svi snašli, a nekima je i poraz vratiti se – kaže Damir. –
Hrvatska ima potencijala, pogotovo u turizmu i vraćat će se čak i oni koji su se vani dobro snašli. Oni koji su tamo odradili nekoliko godina istrenirani su i donose nova znanja, a to je, rekao bih, našem ugostiteljstvu i najpotrebnije. Pod pritiskom je da ne bude skupo i često se radi s jeftinim namirnicama, a to gosti prepoznaju i doći će na naplatu.
Sam povratak možda još nije toliko vidljiv, ali, vjerujte mi, već se događa. Zadnje vrijeme angažiran sam i na zapošljavanju, čak 70 posto kandidata koji u Hotelu "Kaj" traže posao radilo je u inozemstvu. Nedavno smo zaposlili dvojicu povratnika iz Njemačke i Austrije te djevojku koja je radila u Italiji. Povratak bi bio i masovniji da je više poslodavaca spremno platiti kvalitetu i da su svjesni kako je to prilika za unaprjeđenje posla – kaže Damir Klisurić.
Uči se – hrvatski
Bolji život mahom se traži preko granice, ali povratnički puls, kažu, osjećaju i u Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan RH. Svjedoče brojnim primjerima povratka ne samo starijih, nego i četvrte, pete generacije iseljenika. Javljaju im se i mladi, studenti, obitelji s djecom, poduzetnici. Trenutačno je samo na učenju hrvatskog jezika – Croaticum – 75 stipendista iz cijelog svijeta.
>> Pogledajte video prve hrvatske reklame "Novi život kuharice"
Ja uvijek kažem kad uđem iz Mađarske u Baranju i duboko udahnem.. Ma osjeti se da ova zemlja ima more.