CJEPIVO

Šef HALMED-a otkrio koliko je u bilo nuspojava u Hrvatskoj: Čak 760 ih je vezano uz Pfizer

HRT
17.02.2021.
u 21:59

- Imamo jako dobar odaziv samih građana koji su primili cjepivo, na sva tri cjepiva smo do sada primili oko 800-tinjak sumnji na nuspojave, rekao je

U nabavi ruskog cjepiva Sputnjik V ključnu ulogu imat će Hrvatska agencija za lijekove (HALMED).

- Prvi koraci su da se oslonimo na europsku proceduru kojoj takvo cjepivo podliježe, postoji regularan postupak koji cjepivo mora proći, rekao je u Dnevniku HTV-a Siniša Tomić, ravnatelj HALMED-a. 

Objasnio je da je riječ o centraliziranom postupku koji podliježe ocjeni europske agencije za lijekove, a u konačnici slijedi odobrenje Europske komisije koje vrijedi za sve države članice EU-a i to je regularan postupak koji cjepivo mora proći. U iznimnim situacijama se, dodao je, mogu dati suglasnosti za pojedine serije cjepiva koje se mogu koristiti u izvanrednim situacijama, kao u slučaju pandemije. 

Konkretno, dodao je da HALMED može dati odobrenje tako da uvoznik ili zdravstvena ustanova zatraži cjepivo za svoje potrebe i na temelju toga mogu izdati suglasnost, uz dokumentaciju koju je potrebno tražiti od proizvođača. 

- Čekat ćemo odobrenje EMA-e, ali paralelno ćemo istražiti mogućnosti izvanrednog uvoza, dodao je. 

Ovisno o dokumentaciji, rekao je Tomić, to se može vrlo brzo dostaviti HALMED-U, a kada ju evaluiraju, vrlo brzo se može izdati suglasnost. 

- Ovo cjepivo može biti skladišteno oko 6 mjeseci, dodao je. 

Na pitanje kako provjeriti sigurnost ruskog cjepivo, Tomić je rekao da je ona propisana zakonodavstvom i svim podacima koje proizvođač mora dostaviti regulatoru kako bi ga ocijenio. Naveo je podatak o 91-postotnoj učinkovitosti cjepiva. 

- Svi podaci su nužni i trebaju se dostaviti regulatoru koji ocjenjuje i daje odobrenje, dodao je. 

Još je u tijeku ispitivanje ruskog cjepiva, rekao je Tomić, na novi, britanski soj virusa. Također, rekao je kako još nisu primili niti jedan zahtjev za ruskim cjepivom, očekuju ga od pravnih zastupnika, uvoznika ili veledrogerija koje će ga uvoziti. Zahtjeve očekuju skoro, a odluka će ovisiti o kvaliteti podataka koje će dobiti, u roku od mjesec, mjesec i pol. 

Cjepivo Johnson&Johnson je podnijelo zahtjev za odobrenjem u Hrvatskoj, Tomić kaže da se 11. ožujka očekuje mišljenje agencije, a EK je tada potrebno dva do tri dana da da odobrenje.

- Imamo jako dobar odaziv samih građana koji su primili cjepivo, na sva tri cjepiva smo do sada primili oko 800-tinjak sumnji na nuspojave, rekao je. 

Dodao je da se oko 760 prijava odnosi na cjepivo BioNTecha i Pfizera, 30-ak na Modernino i oko 12 na AstraZenecino. Što se tiče težine nuspojava, one su uglavnom blage, od težih nuspojava zabilježeni su je osip i urtikarija. 

Planira se cijepiti u dogovoru s liječnikom, svejedno mu je s kojim cjepivom će se cijepiti.

Komentara 23

FJ
franz joseph
22:32 17.02.2021.

Sputnik V se testira u susjednoj Srbiji i ako se pokaze dobar krece cijepljenje i kod nas.

MA
Mali2000
22:18 17.02.2021.

Čemu uopće HALMED služi ukoliko čeka da sve odobri EMU? Prepišu od EMU odobrenje? Prvo svi imunolozi i virolozi hvale Sputnik, sada kad je Plenković rekao svoje mišljenje svi moraju biti oprezni i čekaju EMU. Tko je tu lud?

HO
horton
08:03 18.02.2021.

To da novinar ne zna matematiku je uobičajeno, ali ovaj iz Halmeda bi trebao znati. Bez podatka koliko ljudi je primilo koje cjepivo, ove informacije o broju nuspojava ne daju se pravilno tumačiti. Pogotovo usporedba s brojem nuspojava između Moderne i AstraZenece.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije