Uoči prijevremenih izbora u Španjolskoj koji će se održati 26. lipnja, Pablo Iglesias, 37-godišnji lider radikalne ljevice ujedinjene u pokret Podemos (Možemo), postigao je možda i odlučujuću prednost.
Ujedinjena ljevica
Ujedinio je Podemos s Ujedinjenim ljevičarima, među kojima su i bivši komunisti, i kao “Ujedinjeni Podemos” sa znakom srca prvi put u anketama prestigao socijaliste Pedra Sancheza postavši stožerna snaga na španjolskoj ljevici.
Doduše, raste i popularnost desne perjanice, narodnjaka i dalje tehničkog premijera Mariana Rajoya, no oni tek stižu postotke s izborima u prosincu. Svi se boje nove pat-pozicije, bez izrazitog pobjednika, jer su na teritorij velikih stranaka ušle nove snage s obje strane spektra. Slično je to donekle situaciji u Hrvatskoj, no u nas novi treći put nastaje svakih nekoliko mjeseci.
Prvo su tu bili ljevičari, laburisti pa ORaH, zatim Most koji se deklarirao kao pokret “ni lijevo ni desno”, ali se priklonio desnici. Sad raste Ivan Vilibor Sinčić i njegov Živi zid, sustižući Most, i možda će Sinčić uskoro odlučivati tko će u Banske dvore.
Da bi preduhitrio pat-poziciju, vođa Podemosa Iglesias poziva vođu socijalista Sancheza na razgovore o ključnom spornom pitanju između dvije lijeve sile, pitanju Katalonije.
– Želimo sa socijalistima otvoriti raspravu o tome što znači federalizam i koja su moguća rješenja u okviru zakona i ustava za Kataloniju i Baskiju – pozvao je Iglesias. Ističe kako Ujedinjeni Podemos nužno treba socijaliste (PSOE).
– O odluci nakon izbora, svima je to jasno, ovisi budućnost – rekao je Iglesias, kojega Španjolci u anketama vide i kao premijera.
Ravnatelj policije protiv
Nešto više birača radije bi na vlasti vidjelo lijevu koaliciju, a Iglesias uoči izbora tumači i kako su Marx i Engels zapravo bili socijaldemokrati te najavljuje bolju podjelu dohotka u zemlji koju je bankarska kriza bacila u nevolje, bolje uvjete rada, zaštitu građanskih i socijalnih prava.
Zanimljivo je da je ravnatelj policije, koji ni u Španjolskoj ne smije javno govoriti o svojim političkim uvjerenjima, napao Podemos i Iglesiasa tvrdeći da su to totalitaristi slični lijevoj vlasti u Venezueli. Španjolskom ljevicom bavi se i Paul Mason, britanski publicist i autor knjige “Postkomunizam”. Posjetio je lijeve gradonačelnice Madrida i Barcelone te misli da bi Podemos mogao biti “Syriza 2.0” ako se dogovori sa socijalistima.
>>Španjolska pred izbore: 'Radikalna' ljevica najveći konkurent Narodnoj stranci
Svi koji se bore protiv masonerije ,MMF-a i koncerna ciobanksterskih lihvara i NWO su dobrodošli,neovisno kojeg su usmjerenja,U Francuskoj je to desnica i Marine Le Pen i njen Ncionalni front,u Mađarskoj Orban itd.