Ni tri tjedna nakon pokretanja takozvane raster-potrage za teroristima "spavačima", njemačka policija nije ostvarila nikakav bitan napredak. Prosijavanje svih dostupnih kompjutorskih podataka ukupnog pučanstva nije dosad pomoglo ni da se istražitelji maknu dalje od zloglasna stana u hamburškoj Marienstrasse 54, gdje je neko vrijeme stanovao newyorški atentator Mohamad Atta. Podatak o zajedničkom stanovanju s Attom i dalje je policiji glavna indicija za pripadnost terorističkoj skupini. Tako je prije nekoliko dana Savezno državno odvjetništvo u Karlsruheu raspisalo tjeralicu za Marokancem Zakariyom Essabarom koji je od rujna 1999. do rujna 2000. stanovao u istom stanu.
Prema pisanju njemačkih medija, jedan je od razloga tako slaba napretka istrage za "spavačima" - zastarjelost policijskoga kompjutorskog sustava. Policija u Njemačkoj još se služi kompjutorskim sustavom iz sedamdesetih godina. U usporedbi s mogućnostima današnjih kompjutora, to je kao vožnja drvenim kolima umjesto najnovijim "mercedesom".
Sredinom devedesetih godina njemačke savezne pokrajine (svaka ima svoju policiju) i Savezna kriminalistička služba dogovorile su nabavu i umreženje novoga kompjutorskog sustava. Uvođenje sustava pod nazivom Ipol nekoliko je puta odgađano zbog "profesionalnih pogrešaka", a troškovi su od prvobitno predviđenih 40 milijuna maraka narasli na više od 280 milijuna maraka. Prema rezultatima istrage Saveznoga računovodstvenog inspektorata, upropašteno je više od stotinu milijuna maraka poreznog novca. Uvođenje kompjutorskog sustava Ipola, planirano najkasnije do kraja ove godine, ponovo je odgođeno - do 2005. godine.
Savezna kriminalistička služba (BKA) opovrgnula je napise da zastarjelost sustava otežava provođenje raster-istrage, ali da istraga slabo napreduje, pokazuje posezanje BKA-a za neobičnim datotekama: spisima bivše istočnonjemačke tajne službe STASI-ja. Naime, kako piše tjednik Focus u najnovijem broju, stručnjaci Savezne kriminalističke službe za borbu protiv terorizma pojačano pregledavaju berlinske arhive STASI-jeva XXII. odjela, koji je bio zadužen za borbu protiv terorizma. Otprije je poznato da je taj odjel istodobno i podupirao teroriste frakcije Crvene armije, kao i arapske, ako je cilj napada bio Zapad.
U STASI-jevim su spisima podaci o tisućama Palestinaca, Libijaca, Alžiraca, Iračana, Sirijaca, koji su kao elite iz "prijateljskih" zemalja studirali u bivšem DDR-u. BKA pretpostavlja da su neki od njih dobili i posebnu vojno-terorističku izobrazbu u STASI-jevu središtu "Rote Jahne" kod Leipziga. Njihova je imena najvjerojatnije nemoguće otkriti jer je STASI pred kraj svoje vladavine uništio gotovo svu dokumentaciju toga središta. Ali očekuje se da je u spisima STASI-ja moguće pronaći neke veze između već identificiranih terorista i mogućih "spavača".
BERLIN Anto Janković