Danas je u oko 200 specijaliziranih prodavaonica u Hrvatskoj u prodaju puštena pirotehnika II. i III. razreda, koja se smije upotrebljavati samo između 27. prosinca i Nove godine.
Država gubi 5 mil. kuna
Uključujući I. razred, a to je sitna pirotehnička galanterija koja se smije prodavati cijele godine, hrvatsko tržište pirotehnike teško je oko 20 milijuna kuna.
Damir Šimunic, vlasnik koprivničkog Oriona, najvećeg domaćeg distributera pirotehnike, tvrdi kako se na crnome tržištu proda takve robe za još najmanje deset milijuna kuna.
– Sve donedavna, primjerice, bila je aktivna internetska stranica na kojoj ste mogli ilegalno naručiti pirotehniku. Petarde i vatrometi prodaju se i na štandovima tržnica bez odgovarajućih dozvola, a to je izravna šteta za državu. Prije nego što pirotehniku uopće stavimo u promet, davanja, porezi i pristojbe iznose 70 posto nabavne cijene proizvoda. To znači da država zbog crnog tržišta izravno gubi više od pet milijuna kuna prihoda na godinu – ustvrdio je Šimunic.
Sve do 1993. godine u Hrvatskoj se pirotehnička galanterija uopće nije mogla nabaviti legalno, što je bilo naslijeđe iz bivše Jugoslavije.
– Svi znaju da se i prije pucalo, ali različitim priručnim sredstvima iz kućne radinosti. Ozljeđivanja je tada bilo mnogo više. Otad se tržište pomalo uređuje u skladu s europskim normama. Crno tržište neprestano opada, ali za inspekcije ima još mnogo posla – kaže Šimunic, a to potvrđuju i podaci prema kojima je samo lani oduzeto više od 150.000 komada ilegalno uvezene pirotehničke galanterije.
Sva pirotehnika u Hrvatsku stiže iz Kine, koja pokriva oko 90 posto tržišta. Na Dalekom istoku uporaba različitih pucalica i vatrometa tradicija je već nekoliko tisućljeća, pa je ondje i razvijena tehnologija proizvodnje.
Kinezi bez konkurencije
– Riječ je o veoma jednostavnoj, rekli bismo primitivnoj proizvodnji. Sve se obavlja ručno, ali zbog jeftine radne snage i propisa manje strogih nego u Europi, Kinezi su bez konkurencije – kazao je vlasnik Oriona.
Osim što oštećuje državni proračun, crno tržište mogući je izvor opasnosti za korisnike. Nitko kupcu ne jamči da su tako kupljene petarde prošle kontrolu i da su ispravne.
– Nema neopasnih stvari. Ako sebi netko za stolom pogurne vilicu u oko, sigurno će ostati bez oka. No, zbog toga se na pirotehničkim sredstvima ističu upute za upotrebu. Mi jamčimo da se korisniku ništa neće dogoditi ako ih se pridržava – kazao je Šimunic.
Da, da... one petarde na koje država naplati pdv su dobre i sigurne, a one bez pdv-a su loše !!!