PROSVJEDOVALI PROTIV TURISTA

Sve je raslo osim plaća: Stanovnici Mallorce žive u kamperima, ne mogu si priuštiti stanove

People protest against mass tourism on the island of Mallorca
Foto: Stringer/REUTERS
1/7
24.07.2024.
u 07:24

Policija im prijeti novčanim kaznama dok lokalna vlada tvrdi da im ne može osigurati dodatne uvjete te ih je preusmjerila službama za socijalnu skrb, rekli su kamperi.

Pilar Hernando živi u kamp-prikolici u predgrađu Palme de Mallorce, a tušira se u lokalnom sportskom centru. Četrdesetpetogodišnja Hernando, koja teško pronalazi posao u barovima i restoranima, rekla je da si ne može priuštiti cijene najma koje su značajno porasle dijelom zbog brzog razvoja turizma na španjolskom otoku. "Cijene se podižu, stanarine se podižu, sve raste osim plaća", kazala je Hernando.

Ona je jedna od brojnih stanovnika Mallorce koji su počeli živjeti u kamp-prikolicama parkiranim u privremenim kampovima s obzirom na previsoke cijene stanova i vlasnike koji ih radije iznajmljuju turistima. Taj je trend prouzročio prosvjede na otoku kao i u najposjećenijem španjolskom gradu Barceloni te na drugim mjestima. Prošle nedjelje je oko 10.000 prosvjednika sudjelovalo u skupu protiv masovnog turizma u Palmi de Mallorci.

VEZANI ČLANCI

U gradu su tri takve lokacije s kamperima. Lokalne vlasti su osigurale sustav za reciklažu, no stanovnici kažu da postoji tek jedno mjesto na otoku za odlaganje otpadnih voda. Tvrde da im nije dozvoljeno otvarati prozore ili vani postavljati stolove jer su parkirani na javnim površinama. Policija im prijeti novčanim kaznama dok lokalna vlada tvrdi da im ne može osigurati dodatne uvjete te ih je preusmjerila službama za socijalnu skrb, rekli su kamperi. Vlada Balearski otoka nije odmah odgovorila na zahtjev za komentarom.

FOTO Prosvjed protiv masovnog turizma 

People protest against mass tourism on the island of Mallorca
1/7

Komentara 4

GO
Gof33
07:41 24.07.2024.

To nas isto čeka i u Dalmaciji i Istri ako ne zaustavimo ovo pomahnitalo građenje i devastaciju obale i otoka. Imamo eksploziju izgradnje apartmana i stambenog prostora koju ne prati izgradnja infrastrukture a kamoli otvaranje novih radnih mjesta, osim za konobare te lokalno privremeno za građevince. Urbanisti su najveći devastatori, ovo ne rade isključivo za svoju plaću ili iz umjetničkog uvjerenja, Ali ima u HR i jedna svijetla točka a to je za sad Lika. Prođite korz zonu i okilicu nacionalnog parka Plitvice i tamo se gradi ali su urbanizam ipak donekle uspijeli kontrolirati prilagoditi ambijentu i priroridnom okruženju. Ovo na Jadranu je pohlepno, degutantno, opasno i objesno.

MA
Mamanac31
14:18 26.07.2024.

Počelo je, počelo...tko je izgradio i prodao nekretninu do uvođenja Eura, taj se spasio...svi ovi građevinski tereni i zgrade se neće adekvatno prodati. Imat ćemo višak nekretnina. Puca mjehurić!

Avatar superhik74
superhik74
17:39 24.07.2024.

Eto kako je turizam "dobar" za ekonomiju zemlje domacina. Ha, ha, ha...uskoro ce i u nas domaci zivjeti u kamperima a bogati stranci u stanovima od par miljuna Eura.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije