Turistička zajednica Grada Županje i Grad Županje danas su predstavili program ovogodišnje tradicijske manifestacije poznate pod nazivom Šokačko sijelo koja se ove godine održava po 56. put. Kako je rečeno Šokačko sijelo je najstarija i najveća kulturno - turistička manifestacija u županjskoj Posavini koja je utemeljena s ciljem promicanja i očuvanja običajnih praksi, narodnih nošnji i drugih osobitosti tradicijske kulture zavičaja i šireg područja Slavonije i Zapadnog Srijema. Manifestacija se od 1968. godine, s promjenjivim brojem sadržaja, kontinuirano odvija u Županji u pokladno vrijeme.
Ovogodišnje Šokačko sijelo održava se od 10. do 21. veljače pod sloganom "Među šumama i vodama". U okviru programa biti će organizirane razne izložbe, glazbene radionice, promocije knjiga, radionice zlatoveza... Za 10. veljače najavljeno je i svečano otvaranje Šokačkog sijela dok je za nedjelju, 12. veljače, najavljeno pokladno jahanje. U četvrtak, 16. veljače, najavljeno je otvaranje sajma Zlatne niti koji će ove godine imati stotinjak izlagača. Najavljen je i bogat zabavni program u okviru kojega će koncerte održati više tamburaških sastava. Ovogodišnje Šokačko sijelo završava 21. veljače tradicionalnom seljakom zabavom.
Direktor Turističke zajednice Grada Županje Kruno Šarić rekao je kako se radi o manifestaciji koja je uvijek jako dobro posjećena te da veliku posjetu očekuju i ove godine posebno radi činjenice što više nema na snazi korona mjera.
- Protekle dvije godine imalo smo pandemijske godine tako da je tek prošle godine manifestacija održana u nešto većem broju. Ove godine se sada sve vraća na staro te očekujemo veliku posjetu. I ovom prilikom pozivam sve dobre ljude da od 10. do 21. veljače dođu u Županju i dobro se zabave – rekao je gradonačelnik Županje Damir Juzbašić.
Programska aktivnost posljednjih godina ustalila se na dvadesetak različitih priredbi i događanja koja u jedanaest dana okupe više od 3.000 izvođača i oko 15.000 gledatelja. U programskim aktivnostima koje promoviraju i potiču narodno stvaralaštvo sudjeluju lokalne i zavičajne folklorne i vokalne skupine, svirači na tradicijskim glazbalima, članovi konjogojskih udruga, dječje skupine, pučki pisci i drugi nositelji zavičajnih tradicijskih vrijednosti, kao i gostujuće folklorne i vokalne skupine iz Hrvatske i inozemstva (BIH, Srbije/Vojvodine, Poljske…).