Stanovnici Koprivničkog Ivanca ostali su šokirani postupcima svog novog svećenika Ninoslava Tkalca, koji je, tvrde, iz crkve izbacio i uništio orgulje stare 105 godina. Usto, one su pod zaštitom Ministarstva kulture kao kulturna baština.
Loš početak
– Prošle subote smo ispod lipe u župnom dvoru primijetili bačene i uništene orgulje. Vrlo brzo, mjesto su pohodili i Romi, koji su odnosili velike komade materijala. Ipak, tipkovnica se i danas nalazi ispod drva – ispričali su mještani, zgroženi svećenikovom bahatošću. Prema nekim nagađanjima, vrijednost orgulja je čak nekoliko milijuna kuna.
Ivančani pričaju kako već nakon samo dva mjeseca rada uopće nisu zadovoljni s 28-godišnjim svećenikom. Za početak, povisio je cijenu misa sa 50 kuna na 80 kuna radnim danom i 100 kuna vikendom. Za 100 kuna porasla je i cijena pogreba, koji se sada plaća 400 kuna. U crkvi su navodno postavljene i velike kutije za milodare, a ne sviđa im se ni što odluke donosi bez Crkvenog vijeća, te sve poslove dogovara samostalno.
– Otkad je Tkalec došao, u crkvi je sve krenulo po zlu. Ovo mu je prva župa i prenaglo je krenuo. Ima neku svoju viziju, za koju mu treba novac, ali mi ga nemamo. Osim toga, on ne želi ulagati u nužno uređenje crkve nego samo u uređenje svog župnog ureda, koji je zaista prevelik za njega samoga – ogorčeni su mještani.
Kažu i kako je Tkalec uveo rigorozna pravila na crkvenom vjeronauku – tko ne dođe tri puta, ne može na prvu pričest ili krizmu. Na takvu odluku, kažu, nije imao pravo.
"Samo su premještene"
Svećenik Tkalec, pak, ima posve drugu priču.
– Ništa od orgulja nije bačeno, već su, prema nalogu konzervatora, premještene na tavan kuće i osigurane od propadanja. Nisu bile u funkciji i smetale su nam u prilazu koru. Što se tiče priče da su Romi već odnijeli njihov dio, to nije točno. Oni su samo došli po staro željezo koji su se nalazili na istom mjestu – rekao je jučer svećenik. Pritom je odbio našu zamolbu za fotografiranjem orgulja na tavanu, kazavši da se do njih ne može doći. Također, tvrdi i da su nove cijene misa i sprovoda zapravo u skladu s pristojbama biskupije.
Konzervatori
U K. Ivancu smo napravili očevid i utvrdili da su orgulje oštećene. Svećeniku smo prošlog tjedna naložili da sviraonik orgulja, koji je na brutalan način bacio u dvorište, spremi na sigurno mjesto. Taj će se dio rekonstruirati. Budući da nije postupio po nalogu, o slučaju ćemo obavijestiti nadležnu Inspekciju zaštite kulturnih dobara – rekao je jučer Milan Pezelj, pročelnik Konzervatorskog odjela u Bjelovaru. Doznajemo i kako je vjerojatno riječ o Brandlovim orguljama od kojih dio potječe čak s početka 19. stoljeća, dok je sviraonik rekonstruiran početkom 20. stoljeća.
Nije mi jasno što stanovnici čekaju? Zašto ga već nisu prijavili nadređenima?