Koliko su Zagrepčani zainteresirani za dijalog između različitih svjetonazora potvrdila je sinoćnja korizmena tribina „Vjera i politika“ u dominikanskom samostanu u Zagrebu, na kojoj su o temi „Crkva i sekularna država“ nastupili bivši predsjednik Hrvatske prof. dr. Ivo Josipović i rektor.
Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. Željko Tanjić. Tanjićev i Josipovićev susret na najstarijoj korizmenoj tribini u Zagrebu mogao bi se nazvati i svojevrsnim „festivalom dijaloga“, jer su sugovornici jedan drugoga, bez obzira na različitost stavova, uvažavali i slušali, istodobno držeći se svojih načela koja zagovaraju.
- U Hrvatskoj Ustav definira sekularnost, kao i ugovori sa Svetom Stolicom te Zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica – rekao je prof. Josipović, dodavši kako je on agnostik, koji ne negira postojanje Božje sile, ali da je još nije pronašao.
On je rekao kako sekularna država nije protiv Crkve i vjerskih zajednica, ali da je sekularizam nepoistovjećivanje države s vjerskim zajednicama te da im jamči vjerske slobode uz načela neutralnosti, tolerancije i ravnopravnosti.
Rektor HKS dr. Tanjić ustvrdio je kako je danas sekularnost ugrožena od religijskog fundamentalizma i od laičkog fundamentalizma.
- To su teški pojmovi, ali sad smo negdje upravo na tim prekretnicama, a u Hrvatskoj još uvijek rastemo i u dobrim i u lošim stvarima. S jedne strane kaže se da se vjerske zajednice ne smiju izravno miješati u politiku, što nije dobro, a na to slijede druge tendencije pod krivim poimanjem svakog isključenje vjerskog iz javnog prostora, kao nečega što ne pripada sekularnom i pod sintagmom da se vjera shvaća privatna stvar, s time da se ne zna što znači. No ta privatnost nije ograničena samo na moju nutrinu već se živi konkretno u društvu – rekao je Tanjić, koji je rekao kako Hrvatska nije uspjela izgraditi sekularnu simboliku, pa se to često nadomješta krivim stvarima.
>> Irkinja koju je zlostavljao svećenik napustila papino povjerenstvo: 'Odsustvo suradnje je sramotno'