preminuo u 75. godini života

Tko je bio Naletilić Tuta: Bivši zapovjednik Kažnjeničke bojne osuđen za ratni zločin

Foto: Petar Glebov/PIXSELL
1/3
17.12.2021.
u 22:18

Izručen je u Haag u ožujku 2000. godine. U tamošnjem pritvoru bio je jedan od aktivnijih pritvorenika. Bavio se sportom, redovito je igrao odbojku, družio se sa Slobodanom Miloševićem a mediji su donosili i izvješća kako je redovito igrao šah s Vojislavom Šešeljom

Mladen Naletilić Tuta, bivši zapovjednik Kažnjeničke bojne umro je u 75. godini od posljedica srčanog udara u bolnici u Mostaru. Osuđen je na 20 godina zatvora zbog etničkog čišćenja Bošnjaka na području Mostara i Jablanice, te je nakon izdržane dvije trećine kazne od 20 godina  u veljači 2013. pušten na slobodu. Većinu kazne proveo je u haaškom pritvoru dok je zadnjih pet godina bio u zatvoru Rebibbia u Rimu.

Rođen je 1. prosinca 1946. u Širokom Brijegu. Odmah po punoljetnosti napušta tadašnju Jugoslaviju i odlazi u Njemačku. Pridružuje se emigrantskoj organizaciji Ujedinjeni Hrvati Njemačke. Otvara vlastitu kockarnicu u Singenu na Bodenskom jezeru. Surađivao je navodno s njemačkom tajnom službom BND i službama nekih drugih europskih zemalja.

Početkom devedesetih na početku srpske agresije dolazi u Hrvatsku. Osniva Kažnjeničku bojnu, s kojom po izbijanju rata 1992. prelazi u BiH. Sjedište joj je bilo u Širokom Brijegu. Čine ju dragovoljci iz raznih zemalja, pa i oni za kojima su bile raspisane tjeralice Interpola. Skupina pripadnika te postrojbe navodno je sudjelovala u likvidaciji čelnika HOS-a Blaža Kraljevića i osmorice njegovih suboraca 9. kolovoza 1992. u Kruševu kod Mostara.

Prema službenoj verziji, pripadnici HOS-a zapucali su na kontrolnu točku nakon čega su Kraljević i pratnja likvidirani. Istraga o tome nikada nije dovršena. Kažnjenička bojna potom sudjeluje u sukobima s Bošnjacima kod Jablanice, u Mostaru i u drugim mjestima. U prosincu 1993. uključena je u sastav 2. Gardijske brigade HVO-a. Njihov zapovjednik Mladen Naletilić Tuta, međutim, ulazi u sukobe i s visokim dužnosnicima HVO-a. Tako se Tuta sukobio u studenom 1993. s generalom Slobodanom Praljkom. Zbog samovolje koju je provodio, umalo dolazi i do međumjesnih sukoba u Hercegovini. Skupina pripadnika te bojne na silu je u prosincu 1993. upala u zatvor u Ljubuškom i, prethodno razoružavši stražare, otela vojnika HVO-a Roberta Nosića koji je u jednoj svađi ranio jednog pripadnika Kažnjeničke bojne. Nosiću se od tada gubi svaki trag. Zbog svoje djelanosti na granici ili izvan zakona Tuta postaje sve veći problem i vlastima u Hrvatskoj.

Sukobljava se i s čelnikom HIS-a Miroslavom Tuđmanom koji o njemu 1996. sastavlja izvješće upućeno predsjedniku Franji Tuđmanu i ministru obrane Gojku Šušku u kojemu tvrdi da Tuta nije nikakav politički emigrant, kako se predstavljao u javnosti,  nego osoba sklona kriminalu i pripadnik podzemlja. Kako je ranije već bila podignuta optužnica protiv njega zbog  otmice Roberta Nosića, hrvatska policija uhitila ga je u veljači 1997. kada je s nekoliko prijatelja prešao u Hrvatsku. Uhićenje su proveli pripadnici protuteritorstičke postrojbe Lučko.

Proveo je dvije godine u zatvoru u Remetincu, a kako je 1998. protiv njega podignuta i haaška optužnica,  izručen je u Haag u ožujku 2000. godine. U tamošnjem pritvoru bio je jedan od aktivnijih pritvorenika. Bavio se sportom, redovito je igrao odbojku, družio se sa Slobodanom Miloševićem a mediji su donosili i izvješća kako je redovito igrao šah s Vojislavom Šešeljom


 
Ključne riječi

Komentara 43

SM
stari_mačak
23:33 17.12.2021.

Tko je bio Tuta? Komunalni otpad, eto što.

PO
porezni.obveznik
01:08 18.12.2021.

jel i ovome sad moramo oslikat mural?

ST
stomiovotreba
01:21 18.12.2021.

Nadimak mu sve govori.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije