Nakon 74 godine dionicama Toshibe neće se više moći trgovati na tokijskoj burzi jer će se one delistati nakon što je dovršena akvizicija od više od polovice dioničara na čelu s Japan Industrial Partners Inc., privatnom investicijskoj tvrtkom, vrijedna 14 milijardi dolara. Epilog je to desetljeća nemira u jednoj od najuglednijih japanskih kompanija za vrijeme čega joj se taj ugled u dobroj mjeri raspao te je doveo u situaciju neizvjesne budućnosti.
Vodeći investitor u posrnulu tehnološku kompaniju Japan Industrial Partners obuhvaća i financijske tvrtke Orix, opskrbljivača električnom energijom Chubu Electric Power te proizvođača čipova Rohm. Osim što je na taj način dovršena duga bitka sa stranim aktivističkim ulagačima, to znači i da se konačno ponovno može pokrenuti poslovanje i proizvodnja u Toshibi kao što se može u nekoj mjeri potvrditi i namjera da se od Toshibe napravi kompanija koja će se prije svega baviti visokoprofitabilnim digitalnim uslugama. Tako je barem rekao direktor tvrtke Taro Shimada koji će i nakon preuzimanja i delistanja ostati na čelu kompanije.
Situacija u Toshibi počela se razvijati zbog nečega svojstvenijem zapadnom kapitalizmu, a ne toliko japanskom. Naime, 2015. pojavila se vijest kako je utvrđeno da je vodstvo kompanije kroz sedam godina precjenjivala profit tvrtke za 1,59 milijardi dolara prije oporezivanja. Nepravilnosti u računanju bilance tvrtke protezale su se praktično kroz sve divizije kompanije. Zatim se dogodila i prilično katastrofalna poslovna procjena. Pa je onda još tu i poslovni potez koji će se poslije pokazati gotovo fatalnim, a to je kupnja Westinghouse Electric Company, praktično svega što je ostalo s imenom nekada slavne tvrtke koju je začeo George Westingouse, čovjek najzaslužniji i za uspjehe Nikole Tesle.
VEZANI ČLANCI:
Uzgred, Westinghouseovi reaktori pogone i Nuklearnu elektranu Krško. Ta je tvrtka bila specijalizirana za gradnju nuklearnih elektrana, no na kojoj je Toshiba i izgubila a kasnije, ispostavilo se, također precjenjivala vrijednost investicije te njezino poslovanje. Na kraju je sve završilo prodajem bankrotirane tvrtke, no problemi za staru japansku kompaniju ovdje nisu prestali. U ovoj priči defiliraju neki od najvećih svjetskih financijskih igrača poput CVC Capital Partnersa također poznatih i kod nas. Scenarij koji sada gledamo trebao se dogoditi prije dvije godine upravo u režiji tog fonda, no izbjegnut je. Sada više nije bilo drugog rješenja.
– Toshibine poteškoće u konačnici su uzrokovane kombinacijom loših strateških odluka i loše sreće – rekao je Damian Thong, voditelj japanskog istraživanja u Macquarie Capital Securities za Reuters. Ali sigurno neće ni sada biti sve jednostavno, Toshiba zapošljava 106.000 ljudi, a vodi i neke operacije koje japanska vlada drži ključnima za nacionalnu sigurnost.
VIDEO Blagdanska groznica u Zagrebu: Velike gužve u pješačkoj zoni u centra grada, na cestama isto kaos