Činjenica je da zbog kralja Heroda i prijetnji Isus i Sveta obitelj bježe u Egipat i tamo nalaze zaštitu. U svoju domovinu vraćaju se tek kad ta prijetnja prestane. I sam Isus i Sveta obitelj su prognanici, izbjeglice i to sve nas treba učiniti osjetljivima za te ljude – jasno poručuje Tvrtko Barun, isusovac koji je više puta nagrađen upravo za svoj rad s izbjeglicama. U ovo božićno vrijeme izbjegličke obitelji spaja s obiteljima koje je pozvao da otvore svoj dom i podijele s njima radost blagdana.
Pomoć u integraciji
– Već četiri godine spajamo više desetaka obitelji izbjeglica s hrvatskim obiteljima i samostanima koje smo pozvali da prime izbjegličke obitelji i pojedince u svoj dom i s njima podijele tu toplinu i božićni ručak. Pozivamo ljude da ih prime i tako pomognu u njihovoj integraciji, a kroz godinu taj odnos se nastavlja pozitivno i dobro i za jedne i za druge – opisuje pater Barun blagdansku aktivnost, tek jednu od niza aktivnosti Isusovačke službe za izbjeglice koju vodi.
Kako će reći pater Barun, toj je udruzi upravo cilj povezati i osamostaliti te ljude, pomoći im u integraciji, pratiti ih i biti im pri ruci od njihova dolaska u Hrvatsku za svaki detalj. Pomažu pri učenju hrvatskog jezika, zapošljavanju, upisu djece u vrtiće, škole, pronalasku liječnika...
– Hrvatska je mlada zemlja što se tiče migracije i integracije. Mi nemamo velikog iskustva, tako da svi zajedno stvaramo sustav integracije i važna je konstruktivna suradnja između civilnog društva, bila to vjerska zajednica ili nevladina organizacija, i vlasti jer svi zajedno radom možemo stvarati taj sustav i činiti ga kvalitetnim – objašnjava pater Barun dodajući kako je činjenica da je od 2006. godine u nas ukupno 900 ljudi dobilo azil, a od toga se u međuvremenu njih 300-tinjak odselilo iz Hrvatske. Stoga je riječ o oko 600 osoba, većinom djece s azilom u Hrvatskoj. Spomenuta Udruga, kako će objasniti pater Barun, odgovorna je za 98 osoba, ponajviše za sirijske obitelji s više djece koje su došle u Hrvatsku kroz program preseljenja.
Spajanje s poslodavcima
– Mi smo odgovorni za njihovu integraciju i pratimo ih kroz sve korake. Djeca su vrlo brzo uključena u školu, brzo nauče jezik i doista dobro funkcioniraju. Nije problem ni zapošljavanje jer poslodavci traže radnike, zovu nas i mi onda spajamo ta dva svijeta – opisuje pater Tvrtko Barun podsjećajući nas da i Isus u svom životu pokazuje otvorenost za marginalizirane i one u potrebi te smo svi kao kršćani pozvani da se otvorimo drugom čovjekom, prepoznamo Krista i pomognemo drugima u njihovim potrebama.
VIDERO Bihać, BiH: Migrantski kamp Vučjak
Zar nema dovoljno naše sirotinje vrijedne pozvati na božićni ručak?