Kartali smo na skakaonici na Foginovom kupalištu, na ceneru, i vidjeli crne avione. Odmah smo se spustili. Avioni su bacali bombe, a kasnije smo ustanovili da su padale na uglu ulica Banija i Ante Starčevića, sve do ulaza u KIK, gdje se danas nalaze autoservis Novosel i tvornica oružja – sjeća se Ljubo Batalo, karlovački umirovljenik.
Knjiga dr. Cvitanovića
U to vrijeme je imao petnaestak godina. Da spomen na žrtve angloameričkog bombardiranja Karlovca ne ostane samo uspomena pojedinaca, možemo zahvaliti doktoru Vladimiru Cvitanoviću, čije je djelo “Angloameričko bombardiranje karlovačkog i ogulinskog područja 1944-1945” upravo izašlo iz tiska u vlastitoj nakladi.
Kako se približavao kraj Drugog svjetskog rata, saveznički bombarderi su bili sve aktivniji, pa tako i na području takozvane Nezavisne Države Hrvatske, odnosno Jugoslavije. Karlovac je bombardiran u više navrata, na području Karlovca je srušeno od 25 do 30 aviona, neki piloti su uhvaćeni, drugi su smrtno stradali.
Najviše su pak stradali civili. Tako je samo kod Generalskog Stola u jednom napadu poginulo devet osoba.
– U Karlovcu je stradalo 55 osoba, a uključimo li u računicu i šire područje, uključujući Jastrebarsko, stradalo je ukupno 125 osoba – kaže V. Cvitanović, koji je godinama istraživao državne, crkvene i novinske arhive te prikupljao svjedočanstva.
Njegovo djelo donosi detaljan popis stradalih. Tom se temom počeo baviti s osjećajem da je svjesno bila zapostavljena kroz povijest.
– U tim angloameričkim zračnim napadima krije se najtragičniji i najkrvaviji dan u Karlovcu, drugi rujan 1944. Tada je bilo najviše ubijenih i ranjenih u jednom danu od dva zrakoplovna napada. Neslavni je to rekord u stradanju Karlovčana u 20. stoljeću – kaže Cvitanović.
Stravična sjećanja
Batalo se sjeća i samih stradanja.
– Jedan Dalmatinac, koji je nosio robu za prodaju u posebnim nosilima, pretrčavao je rupu između šančeva kad je pala bomba. Bio je raznesen sve do narednog šanca na promenadi – svjedoči Batalo.