Iako zakon o zaštiti životinja kaže da je svatko obavezan pomoći životinji, u praksi to nije uvijek tako. Napuštene, bolesne i ranjene životinje tumaraju ulicama gradova i sela, čekaju na livadama i cestama da ih netko spasi.
Najčešće se okrene glava, jer ako nešto ne vidiš ne možeš ništa ni napraviti. Oni koji ne okrenu glavu u pomoć najčešće zovu udruge. Osječka Udruga 9 života spašava mačke, ali pomoć treba i njima.
– Jedina smo Udruga u Republici Hrvatskoj koja ima mali stacionar za prijem bolesnih i ozlijeđenih mačaka. Na žalost, prostor je mali, tu je tek devet kaveza za oporavak. Izgradile smo ga od popucalih ruševnih zidova do mjesta na kojem nam zavide i neke veterinarske ambulante. Činimo sve da mačke koje nemaju nikoga imaju najbolju skrb, sigurnost i mir. I koliko god bile ponosne na njega, stacionar je najtužnije mjesto. Svaka u svom kavezu, sklupčane leže najteže ozlijeđene mačke grada Osijeka – kažu volonterke. Iako su mace kroz povijest patile, njihova patnja nastavlja se danas. Neke je pregazilo vrijeme i nemar ljudi, neke su zlostavljane, a neke su gonjene nagonom završile pod kotačima automobila.
– Stacionar Udruge je mjesto gdje mačke udišu isti zrak, zrak nade da za njih dolaze bolji dani. Zbog nepoštivanja Zakona o zaštiti životinja samo u jednoj veterinarskoj ambulanti imamo veterinarski trošak koji se mjesečno kreće između 8000 i 15.000 kuna. On je posljedica velikog broja ozlijeđenih mačaka, ali i provođenja kastracija kao prevencije u borbi protiv napuštenih. Hrana za mačke, obična i medicinska, te pijesak i podlošci za bolesne i nepokretne mačke isto su nam veliki trošak – objašnjavaju. Kako u Hrvatskoj, pa tako i u Osijeku, ne postoji služba, ali ni sklonište koje zadovoljava i ima uvjete za držanje mačaka, njihova je primarna zadaća skrb i borba za dobrobit mačaka.
– Žalosno je da jedinice lokalne samouprave u cijeloj državi "plaćaju" za mačke, ali samo kad su mrtve. Higijeničarska služba u Osijeku je za odvoz lešina mačaka u prošloj godini naplatila od Grada 18.720 kuna. Mi nemamo kome ispostaviti račun, prisiljene smo moliti da nam pomognete donacijom kako bismo mogle nastaviti s radom. Napominjemo da Udruga 9 života broji samo pet volonterki, nema redovan izvor prihoda, financira se isključivo iz donacija i nema zaposlenih – piše u apelu volonterki Udruge.
Pomoći im možete novčanom donacijom, uplatom na njihov račun HR3923400091110475218, PayPal account: 9liveshr@gmail.com. Njihov rad možete pratiti na Facebook stranici, Twiteru I Instagramu. Možete im pisati i u inboks ili na mail udruga.devet.zivota@gmail.com, jer svaka donacija hrane i drugih potrepština njima je dobrodošla.