S 401 glasom za i 284 protiv Ursula von der Leyen izabrana je ponovno za predsjednicu Europske komisije.
Na drugi mandat na čelu najvažnije EU-institucije izabrana je s komfornijom većinom nego prvi put, 2019., kad je u Europskom parlamentu dobila 383 glasa, devet više od tada potrebnih 374 glasa za natpolovičnu većinu. Danas joj je za natpolovičnu većinu trebalo 360, a dobila je 41 glas više od toga. Bilo je i 7 nevažećih glasova te 15 praznih listića.
Glasanje je tajno, no očito je da su, osim većine zastupnika iz triju političkih grupacija koje čine jezgru vladajuće koalicije u novom Europskom parlamentu (a te tri su pučani, socijalisti i liberali), za novi mandat Ursule von der Leyen glasali i europski zeleni. Barem njihov veći dio. Jer se zelenima, naime, njemačka demokršćanka (pučanka) sviđa s obzirom da je u smjernicama za rad svoje nove Komisije navela da će nastaviti s implementacijom tzv. Green Deal-a, ambiciozne politike vođenja Europe prema klimatskoj neutralnosti.
Europski konzervativci i reformisti, u čijim redovima sjedi i Stjepo Bartulica iz Domovinskog pokreta, koji je najavio da će glasati protiv Ursule von der Leyen, većinom su ostali čvrsti u svom protivljenju njezinu novom mandatu. Protiv su, prema neslužbenim informacijama, glasali i zastupnici iz stranke talijanske premijerke Girogije Meloni.
Von der Leyen je u četvrtak u svom govoru u Europskom parlamentu, uoči glasanja o njezinom drugom mandatu na toj funkciji, najviše govorila o sigurnosti i konkurentnosti kontinenta, osudivši u njemu posjet mađarskog premijera Moskvi, i pozvala na „prestanak krvoprolića u Gazi”. Njemica je u svom obraćanju u EP-u uoči glasanja rekla kako je pred Europom izbor „želi li biti oblikovana događajima i svijetom oko nje ili će se ujediniti i sama graditi svoju budućnost”.
„Europa ne može kontrolirati diktatore i demagoge diljem svijeta, ali može odabrati očuvati svoju demokraciju”, rekla je von der Leyen u govoru o „demokratskim snagama” suprotstavljenim demagozima i populistima. Von der Leyen u svom prijedlogu programa najavila je „Komisiju investicija”. Na prvoj plenarnoj sjednici 10. saziva Europskog parlamenta u Strasbourgu naglasila je da europska konkurentnost treba „veliki poticaj”, te da je potrebno manje birokracije i „mikroupravljanja” kako bi se poslovanje olakšalo. Najavila je nastavak zelene tranzicije EU-a prema čistim energentima, poput vodika, i politika zaštite okoliša i borbe protiv klimatskih promjena.
Drugi naglasak stavila je na sigurnost kontinenta, pozivajući na formiranje europske obrambene unije. Kazala je kako europske države premalo ulažu u svoju obranu te kako pritom njihova sigurnost previše ovisi o drugima, misleći pritom na Sjedinjene Države. U govoru je osudila nedavni posjet Moskvi Viktora Orbana, premijera Mađarske koja trenutno predsjeda EU-om. Njegova samoprozvana „mirovna misija” bila je zapravo misija "smirivanja" Putina.
Putin je dva dana kasnije usmjerio ruske avione na dječju bolnicu u Kijevu, „što nije bila pogreška, nego poruka svima nama”, rekla je von der Leyen, pa kazala da Europa mora dati jednako jasnu poruku: „Stajat će uz Ukrajinu koliko god je potrebno”. Istovremeno Europa će nastaviti s uspješnom tranzicijom od "prljave" ruske energije, poručila je. Europa će snažnije zaštititi i vanjske granice, rekla je pučanka, najavivši da će se broj pripadnika Frontexa na granicama u njezinom novom mandatu utrostručiti, na njih 30 tisuća. Ona želi i udvostručiti i broj zaposlenika Europola kako bi se ta policijska agencija osnažila.
POVEZANI ČLANCI:
„Krvoproliće u Gazi mora stati odmah”, izjavila je von der Leyen u EP-u i najavila snažniju financijsku pomoć „učinkovitoj” Palestinskoj Samoupravi. „Previše djece, žena i civila izgubilo je živote” u izraelskom odgovoru na teror Hamasa, rekla je i pozvala na održiv mirovni sporazum. Naglasila je da je rješenje s dvije države najbolja opcija za sigurnost i Palestinaca i Izraelaca.
Von der Leyen je u Strasbourgu govorila i o proširenju Unije kao „glavnom prioritetu” njezine Komisije, kazavši da je ono „moralno pitanje”. Proširenje će se temeljiti na individualnim zaslugama, a države kandidatkinje pritom će imati punu podršku EU-a, tvrdi von der Leyen. U svom dugom obraćanju dotaknula se niza tema poput ekonomske nejednakosti, epidemije mentalnih bolesti i umjetne inteligencije. Istaknula je i nužnost ostvarivanja istinske ravnopravnosti žena i muškaraca, počevši od primanja i mirovina.
VIDEO Greška sa zastavama na stranici Europskog parlamenta
Ona je postavljena na štetu gospodina Weber koji je izabran na tu poziciju, ali nije odgovarao Merkel ni Macronu pa su onda ispod stola gurnuli damu, a njega poslali kući. Ona ni onda nije bila na nikakvoj listi za izbor pa je kao i sada neću reći izabrana nego postavljena.