Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić danas je ispred zagrebačke katedrale blagoslovio dva golema križa koja će biti postavljena na odlomljene vrhove tornja prvostolnice, a zamišljeni su kao privremeno rješenje.
– Pred nama su križevi koje kanimo podići na sadašnje vrhove zvonika kao glasnike novoga hoda u obnovi naše katedrale. U budućnosti želimo podignuti križeve koji su vlastiti ovoj građevini, ovome domu naše Crkve zagrebačke te iznimnom znamenu grada Zagreba i domovine Hrvatske – rekao je kardinal Bozanić dodavši kako će “do toga vremena ovi križevi biti zamjena koja će nas još snažnije upućivati na istinu o zemaljskoj privremenosti i prolaznosti te uzdizati našu dušu Bogu”.
Otporni na vjetar i potres
Prvo će se postaviti križ na sjeverni toranj, a onda na južni. Radovi ovise o vremenskim uvjetima, odnosno o snazi vjetra koji ih na 90 metara visine ometa, a predsjednik Odbora za obnovu katedrale mons. Ivan Hren objasnio je kako križevi “nemaju samo vizualnu već i građevinsku funkciju jer će dodatno učvrstiti tornjeve”.
>> VIDEO Kardinal Bozanić blagoslovio je zamjenske križeve za zagrebačku katedralu
– Osim vjerske, križevi imaju i praktičnu ulogu jer, između ostalog, služe kao gromobrani te dodatno učvršćuju tornjeve – kazao je glavni projektant obnove katedrale, arhitekt Damir Foretić, a postavit će se na “kape” koje se nalaze na križevima i koje bi trebale učvrstiti gornji dio kamena. Konstrukcija križa s “kapom” teška je 780 kilograma.
– Riječ je o čeliku koji je obojen lakom u zlatnu boju, tj. onome što nam je sad bilo na raspolaganju. Visina križa iznad “kape” šest je metara, a raspon “ruku” je dva metra i 40 centimetara – rekao je Foretić dodavši kako su križevi izrađeni tako da su otporni na vjetar i potres.
No za njihovu montažu potrebne su detaljne pripreme pa će se na tornjeve staviti olovne ploče koje će izravnati površinu kako bi na njoj mogao stabilno stajati križ, objasnio je Foretić, a na njegovu je kraju i kuka na koju će, kao što je i dosad bilo, biti obješena čelična kugla od 1,8 tona zbog dodatnog učvršćenja. Trenutačna visina tornjeva je 92 metra od ulaza u katedralu, a s križeva će 30-ak centimetara stršati gromobrani, koji redovito u sebe upijaju munje.
Nakon obreda blagoslova novinarima se obratio i arheolog Boris Mašić, savjetnik Muzeja grada Zagreba, rekavši kako su u saniranju posljedica potresa u apsidi katedrale u samome svetištu pronađeni ostaci nadgrobne ploče biskupa Luke Baratina koji je biskupiju vodio od 1500. do 1510.
Dijelovi nadgrobne ploče
– Povjesničari umjetnosti tvrde da je ta ploča najbolji primjer skulpturalne renesanse u kontinentalnoj Hrvatskoj. Također, dio te ploče je 1907. arheolog Brunswick dobio od Kaptola te se ona danas čuva u povijesnom muzeju. Taj dio ploče prikazuje biskupovu glavu, a ovi novopronađeni dijelovi prikazuju dijelove biskupova torza. Pronađena su četiri fragmenta, a analizom porijekla kamena uspostavilo se da je on upravo iz vremena Baratina, kada su se njime proizvodile skulpture – rekao je Mašić.
Postavljanje križeva na tornjeve katedrale prvi su vidljivi koraci u obnovi za njezin povrat kao simbola Zagreba, što za vjernike ima posebnu težinu. Oglasila su se danas, prvi put nakon potresa, i njezina zvona.
Opomrnu razumjeli mi Krščani.U dan i Čas.Oni zalutali ionako bitni nisu.