PROPALO REGIONALNO KOMUNALNO ODLAGALIŠTE

Vinkovci isto prihvatili nagodbu, moraju isplatiti 2,1 milijuna eura austrijskim tvrtkama

Damir Špehar/Pixsell
06.02.2024.
u 14:22

Nagodba se odnosi na višegopdišnji spor između dvije tvrtke i gradova Osijek, Beli Manastir, Vinkovci. Vukovar i Županja radi nepoštivanja odredbi ugovora o izgradnji regionalnog odlagališta komunalnog otpada.

Poslije Vukovara danas je i Gradsko vijeće Vinkovaca donijelo Odluku o zaključenju Nagodbe o međusobnim pravima i obvezama između Grada Vinkovaca i austrijskih tvrtki Saubermacher i Strabag. Nagodba se odnosi na višegopdišnji spor između ove dvije tvrtke i gradova (Osijek, Beli Manastir, Vinkovci. Vukovar i Županja) radi nepoštivanja odredbi ugovora o izgradnji regionalnog odlagališta komunalnog otpada koje se prema tim planovima trebalo graditi na području Antunovca. Sukladno odluci Vinkovci će na ime nagodbe ovim austrijskim tvrtkama isplatiti 2,1 milijuna eura s čime će ovaj spor biti konačno i završen. Očekuje se kako će i ostali gradovi, koji su uključeni u ovaj projekt, također donijeti odluku o zakljućenju nagodbe.

Komentirajući donošenje odluke gradonačelnik Vinkovaca Ivan Bosančić rekao je kako nikome neće biti lako platiti ta sredstva ali i da će učiniti sve kako građani u konačnici taj teret neće osjetiti na cijenama komunalnih usluga.

'Pronaći ćemo neki način koji svakako neće biti bezbolan ali ga građani ne bi trebali osjetiti. U narednim mjesecima ćemo u ratama riješiti kompletan iznos i skinuti tu obavezu s Grada Vinkovaca pri čemu nećemo ugroziti niti jedan kapitalan gradski projekt' rekao je Bosančić.

VEZANI ČLANCI: 

Situaciju je pojasnio predsjednik Gradskog vijeća Vinkovaca Mladen Karlić koji je u trenutku sklapanja ugovora, 2006. godine, bio gradonačelnik Vinkovaca. Prema njegovim riječima ideja o izgradnji zajedničkog komunalnog odlagališta više gradova je bila izvanredna ideja.

'Možda smo u tom trenutku pogriješili što nismo izabrali dvije lokacije jer bi onda sve išlo brže, a mi smo imali samo jednu. Imali smo tada potporu ministarstva graditeljstva i zaštite okoliša, zajedno smo imali sastanke. Bilo je više razloga za neuspjeh, a najvećim dijelom je doprinijelo to što u Osječko-baranjskoj županiji gradonačelnik i župan nisu bili ista politička stranka pa se nisu baš slagali. Bilo je dosta kočenja i gubljenja vremena' rekao je Karlić.

I on je istakao kako su zapravo glavni krivac za propast projekta Grad Osijek i Osječko – baranjska županija. Podsjetio je da u vrijeme kada je austrijska tvrtka trebala dobiti građevinsku dozvolu i započeti radove kako Osječko – baranjska županija istu nije htjela izdati te tako onemogućila cijeli projekt što je dovelo do sudskog spora.

'Sada svi plaćamo cijenu toga njihovog političkog sukoba, a platiti će i Grad Osijek', istakao je Karlić.

Kako je rečeno sukladno postotnim udjelima osnivača ZOIS-a, Osijek mora platiti 43 posto, Vinkovci 23, Vukovar 16, Županja 10,3, a Beli Manastir 6,9 posto ukupnog troška nagodbe.

VIDEO: Pitali smo građane kako nastaju chemtrailsi

 

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije