SLUČAJ 200 KG KOKAINA SKRIVENOG U BAČVAMA

VKS odbio žalbe obrane, snimke tajno snimljenih razgovora su zakonit dokaz

Split: Na Županijskom sudu održano ro?ište u postupku Lora 2
Foto: IVC
05.06.2024.
u 10:27

Kokain se krijumčario preko tvrtki koje su služile kao paravan te su drogu krijumčarile kroz uvoz legalne robe. U posao je bilo uključeno i više za sada nepoznatih osoba, koje su se trebale pobrinuti i za brži protok i lakše izvlačenje droge

Dokazi koji su istražitelji prikupili tijekom istrage skupine Aleksandra Pendeva (65), državljanina Sjeverne Makedonije, optužene za krijumčarenje gotovo 200 kilograma kokaina, uključujući i tajno snimljene razgovore, su zakoniti. Odlučio je tako Visoki kazneni sud (VKS) koji je potvrdio  odluku optužnog vijeća zagrebačkog Županijskog suda iz veljače te odbacio žalbe obrana. Obrane su tražile da se iz spisa kao nezakoniti dokazi izdvoje rezultati pretraga te tajno snimljeni razgovori, no taj zahtjev obrana je prvo odbilo optužno vijeće, a sada i VKS. 

USKOK tereti Pendeva te još sedam osoba za udruživanje u zločinačko udruženje u sklopu kojeg su krijumčarene stotine kilograma kokaina, a tereti ih se i za nedozvoljeno držanje oružja. Prema optužnici, Matej Žaja (30), bio je taj koji je od ljeta 2021. do 2. studenoga 2022. povezao Pendeva i Gorana Brusića, nakon čega je zločinačko udruženje počelo djelovati u Hrvatskoj, Belgiji Kolumbiji, Ekvadoru i Dominikanskoj Republici.

U njega su bile uključene i neke nepoznate osobe, a cilj je bio nabava, transport i preprodaja kokaina na ilegalnom narko tržištu. USKOK navodi da su svi koji su se nalazili unutar krijumčarsko-distributivnog lanca ispunjavali upute i obavljali zadatke koje im je zadao Žaja, koji je sam bio zadužen da u Dominikanskoj Republici i Ekvadoru osigura nabavu i preuzimanje većih količina kokaina radi krijumčarenja u Europu.

POVEZANI ČLANCI:

Kokain se krijumčario preko tvrtki koje su služile kao paravan te su drogu krijumčarile kroz uvoz legalne robe. U posao je bilo uključeno i više za sada nepoznatih osoba, koje su se trebale pobrinuti i za brži protok i lakše izvlačenje droge. Osim toga, u priču je bila upletena osoba koja je radila na carini u luci Rijeka te je imala pristup brodskim kontejnerima. Žaja je, navodi USKOK, bio zadužen za saniranje bilo kakvih problema ili nastale štete u vezi s dopremljenom drogom.

Pendev je pak bio zadužen da u Hrvatskoj i Belgiji organizira nabavu, prijevoz i prihvat kokaina i to preko tvrtki kojima je, posredno upravljao. U taj posao bili su uključeni i ostali okrivljenici, a svatko je imao svoj zadatak. Jedna je optuženica bila zadužena za administrativne poslove, odnosno za izradu poslovne dokumentacije koja je bila potrebna  za obavljanje uvoza legalne koja je služila kao krinka za krijumčarenje kokaina. Njezin je posao bio i da čuva novac zarađen na preprodaji kokaina, a s još dvije optuženice bila je zadužena za osiguranje najam skladišnih prostora u koje će se dostaviti legalna roba te uskladištiti prokrijumčarena droga.

POVEZANI ČLANCI:

No u nekom trenutku pojavili su se problemi između Žaje i Pendeva, jer je Pendev smatrao da je zakinut, odnosno da ne dobiva onoliko novca koliko je bilo dogovoreno, pa je u svibnju 2022. organizirao krađu jedne pošiljke kokaina. Konkretnije radilo se oko 200 kilograma kokaina, a Pendev se tereti i da je onda nekolicinu drugih optuženika angažirao za skladištenje, čuvanje, prijenos i preprodaju  ukradenog kokaina.

USKOK navodi da je Pendev kokain preuzimao osobno ili uz pomoć još nekolicine optuženika, kojima je posao bio i da obave izvidnicu prije transporta. Prema optužnici, u 10 mjeseci bilo je najmanje sedam uvoza, i to preko tri tvrtke, s tim da se u tri slučaja radilo o tzv. probnom uvozu, dok je u preostala četiri slučaja  u Hrvatsku prokrijumčaren kokaina vrijedan više od 7 milijuna eura. Od ukupno prokrijumčarene količine pronađeno i zaplijenjeno 105,4 kilograma kokaina, a droga je bila skrivena u - bačvama. Kod Pendeva je u pretragama nađen  i prepravljeni plinski pištolj s prigušivačem i 10 komada streljiva, čije držanje građanima nije dozvoljeno, a USKOK je u optužnici predložio da se optuženicima oduzme protupravno stečena imovinska korist od 3,1 milijun eura. 

VIDEO Kataklizma u Njemačkoj: Cijeli gradovi pod vodom, raste broj poginulih, šteta se broji u desecima milijardi Podijeliti

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije