Zakonska odredba po kojoj se protiv ministara ne smije pokrenuti kazneni postupak za djelo za koje je zapriječena kazna do pet godina zatvora bez prethodnog odobrenja Vlade, prije četiri godine našla se pred Ustavnim sudom. Ocjena ustavnosti tražila se zbog činjenice da je imunitet koji je Ustav predvidio isključivo za saborske zastupnike, pravobranitelja, suce i ustavne suce na ministre proširen zakonom, aktom ispod ranga Ustava.
Ustavni suci tada su, međutim, jednoglasno zaključili kako ovaj instrument nije ustavno problematičan te kako služi da bi se članove Vlade zaštitilo od potencijalnog šikaniranja koje bi omelo djelovanje ministarstava koja vode. Imunitetom hrvatskih ministara godinama se bavi i GRECO, antikorupcijski odbor Vijeća Europe, koji drži da se ovaj imunitet ne bi smio odnositi na slučajeve vezane uz koruptivna kaznena djela.
Slično govori i profesorica ustavnog prava Sanja Barić, upozoravajući da s posebnom pozornošću treba uzeti u obzir da je djelo koje DORH stavlja na teret ministru Aladroviću vezano uz obavljanje službene dužnosti. Ona potvrđuje da Vlada može odbiti kazneni progon protiv ministra, no upozorava kako bi takva odluka bila ispravna isključivo ako bi zahtjev DORH-a bio zlonamjeran na prvi pogled. Pritom, upozorava, Vlada nema prostora ulaziti u bilo kakvo utvrđivanje osnovanosti zahtjeva, jer je to posao suda, niti odlučivati o imunitetu vodeći se onim što joj u nekom trenutku koristi.
Video: Horvat nakon izlaska iz zatvora: Siguran sam da će afera Horvat poprimiti žensko ime
Može i tako. Ali onda, poslije toga mora raspustiti DORH i poslati ih na burzu. To uopće ne bi bilo loše.