Američki predsjednik Barack Obama i formalno je priznao da nije uspio ispuniti svoje prvo predsjedničko obećanje dano nakon inauguracije u siječnju 2009. – da će zloglasni zatvor u vojnoj bazi Guantanamo biti zatvoren u roku od godinu te da će osumnjičenima za terorizam biti suđeno na civilnim sudovima.
Obama je jučer naredio da se opozove odluka o moratoriju na suđenja u Guantanamu te da se u mornaričkoj bazi nastave suđenja za preostala 172 zatvorenika koji se tamo nalaze, prenosi BBC.
Riječ je uglavnom o stranim državljanima koji su bili zarobljeni na početku američke intervencije u Afganistanu, a sumnja se da su pripadnici Al-Qa’ide.
Obamu je na taj potez prisilio Kongres koji je u posljednje dvije godine blokirao pokušaje da se optuženima sudi pred američkim civilnim sudovima, ponajprije zbog toga jer gradovi u kojima se nalaze savezni sudovi nisu željeli da se takva suđenja u njima održavaju, tvrdi Glas Amerike (VOA).
– Čvrsto vjerujem da je američko pravosuđe ključni dio našeg arsenala u ratu protiv Al-Qa’ide i njenih podružnica i nastavit ćemo koristiti se svim sredstvima našeg pravosudnog sustava kako bi se osiguralo da naša sigurnost i naše vrijednosti jačaju – izjavio je Obama obrazlažući svoju najnoviju odluku.
Ukidanje moratorija na suđenja u Guantanamu omogućuje držanje u pritvoru svih osoba koje su osumnjičene za terorizam, ali nisu još službeno optužene, osuđene ili deportirane u neku drugu zemlju.
Organizacije za zaštitu ljudskih prava kritizirale su prethodnu američku administraciju zbog toga jer je osumnjičenike držala u Guantanamu godinama, bez podizanja optužnice, kao i zbog navodnog maltretiranja zatočenika.
Odluka američkog predsjednika da se nastave suđenja u Guantanamu, čiji su zatvorenici uglavnom muslimani, sigurno neće pridonijeti poboljšanju odnosa s muslimanskim zemljama, što je bio i jedan od razloga zbog kojega je Obama 2009. primio Nobelovu nagradu za mir.
Nakon ukidanja moratorija, uskoro bi mogla početi suđenja trojici zatvorenika. Prvi je Abd al-Rahim al Nashiri, Saudijac jemenskog podrijetla koji se tereti za napad na američki ratni brod USS Cole u 2000.
Drugi je Ahmed al-Darbi, također Saudijac, optužen za pokušaj terorističkog napada i obučavanje terorista u kampu Al-Qa’ide. Treći je Afganistanac Obaidullah, čije prezime nije poznato.
On je optužen za posjedovanje bombi i mina te udžbenika za uporabu eksplozivnih naprava. Uhićen je u Afganistanu 2002.
Nema veze; o\'Bama je ulozio veto na rezoluciju UN-a koja je osudila zlocinacku drzavu Izrael. Znaci da radi posao koji su mu dodijelili cionisti!