– Dvorac Bosiljevo zapravo je okosnica razvoja i življenja u našoj općini. Mi već godinama, zahvaljujući sredstvima Ministarstva kulture, koje svake godine daje od 100.000 do 300.000 kuna, i vlastitim novcem, ulažemo u dvorac, saniramo ga, popravljamo.
No, da bi se dvorac mogao potpuno obnoviti i staviti u funkciju, bilo bi potrebno uložiti oko 15 milijuna eura. Svakako ćemo tražiti novac iz fondova EU – kazao je Josip Kasun, načelnik općine Bosiljevo na potpisivanju ugovora kojim njegovoj općini, ali i općinama Cetingrad, Josipdol i Rakovica država u trajno vlasništvo daje njihove dvorce i stare gradove.
Osnova županijskog turizma
Tomislav Boban, državni tajnik u Ministarstvu državne imovine, kazao je da je inicijativa Karlovačke županije da “ujedini” desetak dvoraca i starih gradova, među kojima su i ova četiri, te karlovačku Zvijezdu kroz turistički projekt nazvan “Dodir civilizacija”, hvalevrijedan i jedinstven. Dobivanjem dvoraca u vlasništvo, općine sada mogu samostalno kandidirati projekte, tražiti financijske partnere.
– Turizam županije planiramo razvijati na tim osnovama, a “Dodir civilizacija” projekt je vrijedan i do 80 milijuna eura, to je avantura koja će trajati godinama, ali zahvaljujući kojoj ćemo u općinama dobiti vrijedne turističke bisere. Primjerice, ako pogledamo stari grad Novigrad prije 20 godina i danas, vidimo da priča ima “glavu i rep”, a tako će biti i s ovim lokacijama. Tu vidim i veliku uloge agencije Karla koja može ići i u Bruxelles direktno tražiti novac, zašto ne – kazao je župan Damir Jelić.
Franjo Franjković kazao je da općina Rakovica već ima gotov projekt i građevinsku dozvolu za uređenje starog grada Drežnika koji se već obnavlja i kako će sada općina samostalno ili s ostalima moći aplicirati na fondove EU kako bi dobila novac za uređenje čitavog Drežnika koji je i sada zanimljiv turistima.
Izrada dokumentacije za Cetin
Općina Josipdol u stari grad Modruš ulaže od 2006. godine novac Ministarstva kulture i vlastiti, prvu su lopatu zabili prije tri godine, a i sada je Modruš gradilište kako bi se, osim vidikovca, i ostatak gradine uredio za posjetitelje.
Modruš je prekrasan stari grad koji se vidi s autoceste A1 pa i sada imamo turiste iz Azije koji na putu za Plitvice staju kod nas, slikaju se, šetaju.
S našeg se vidikovca vidi čitav kraj, sve do Sljemena i to je odlična atrakcija – kazao je načelnik Zlatko Mihaljević. Marina Kalić, načelnica Cetingrada, planira uz pomoć države i drugih partnera urediti stari grad Cetin kako bi se za osam godina tamo moglo obilježiti 500 godina zasjedanja zbora hrvatskog plemstva, zapravo zasjedanja prvog hrvatskog sabora.
Kako do sada nije bilo kvalitetne dokumentacije o Cetinu, načelnica je pokrenula izradu sve potrebne dokumentacije za kandidiranje za novac EU i obnovu.
To je ono pravo! EU dotacijama će mastiti brke naši političari, izvodjači radova, a i vlasnici dvoraca neće biti u minusu (vrijednost radova će biti upeterostručena), a što će stari gradovi kao spomenici kulture biti staništa šišmiša (kao i rukometne arene), nikoga od njih neće boliti glava. Nikakvi turisti neće ni prinjušiti hrvatskoj povjesnoj pihi, jer takvih objekata ovi imaju u svojim državama preko glave. Europske dotacije nisu potpuna džabana, jer neovisna država doprinosi jednu trećinu vrijednosti istih u EU proračun, a vjerodomoljubni vlastodršci i njihove kamarile će se ponašati kao opiti milijarderi. Uostalom u Hrvatskoj ništa novo, jer su tako bili razbacivani krediti, pa zašto ne bi to bilo i sa dotacijama. Zato neovisna država gledi u ledja Čaušeskovoj Rumuniji, a vodi ljuti boj sa Bugraskom za repnu poziciju u EU (O tempora, o mores!). Samo naprijed vjerodomoljubi, to je vama dale vaša bojna i krvave gaće, zar ne?