Nevjerojatna povijesna priča krije se iza indonezijskog otočića Run koji je samo tri kilometra dugačak i kilometar širok.
60 godina dvije su kolonijalne sile, Nizozemska i Velika Britanija, vodile bitku oko otočića, a spor je razriješen Sporazumom o Bredi 1667. godine. Kao dio tog dogovora, otok Run su Britanci predali Nizozemcima dok su njima Nizozemci dali močvarno područje u Sjevernoj Americi - Manhattan u Novom Amsterdamu.
"Nekretninski posao tisućljeća"
Nizozemci su taj dio svog teritorija u Sjevernoj Americi kupili od Indijanaca, a tada vjerojatno nisu ni sanjali da će Novi Amsterdam, kasnije preimenovan u New York, postati jedan od najreprezentativnijih gradova najmoćnije zemlje svijeta SAD-a.
Autor Ian Burnet tu zamjenu je opisao kao "nekretninski posao tisućljeća". U vrijeme zamjene Nizozemci su sigurno vjerovali ka su postigli dobar posao. - Malo njih je tada vjerovalo da će maleno selo na otoku Manhattan postati moderan grad kao što je New York - kazao je Burnet.
Struju imaju pet sati
Danas namalenom zabačenom i izoliranom otoku Run živi 2050 stanovnika koji se uglavnom bave poljoprivredom i ribolovom. Uglavnom se sadi muškatni orah koji daje plodove muškatnog oraščića i lovi se tuna. stanovnici se žale na nedostatak infrastrukture i liječnika.
Struju imaju samo od 6 do 11.30 sati jer im je jedan biznismen porijeklom s otoka poklonio generator. - Nakon toga spavate u mraku cijelu noć na otoku Run. Pa ako dođete iz New Yorka u Run uočit ćete razliku - šale se lokalni stanovnici. Usprkos izoliranosti, na otok dolaze turisti, uglavnom sa Zapada i novinari koje privuče zanimljiva povijesna priča.
U svojoj priči o otoku Run BBC je ovih dana napisao da je to "zaboravljeni otok koji je nekoć promijenio svijet".
po cemu je to posao tisucljeca???Niti Nizozemci imaju ikakve koristi od otocica bogu iza nogu, niti Britanci od New Yorka...