Nakon velikog nevremena koje je jučer pogodilo zadarsko područje, utvrđuje se šteta koja je nastala u nezapamćenim poplavama.
Toliko kiše u Zadru je palo prije 31 godine, odnosno 1986., a zbog poplava na terenu je noćas bilo 70 vatrogasnih i vojnih timova.
Tijek događaja pratite na portalu Vecernji.hr!
13.15 sati – Na Facebook-stranici Vatrogasci bez granica objavljene su snimke vatrogasnih akcija u Ninu pokraj Zadra. Na snimkama se vidi kako vatrogasci izvlače kombi iz Rijeke, ali i kako amfibijom vuku vozilo kroz poplavljeni Nin.
13.00 sati – U Zadru su u noći s ponedjeljka na utorak timovi vatrogasnih postrojbi i vojske sanirali 127 poplavljenih objekata, a nakon saniranja javnih ustanova, crpke su počele ispumpavati vodu i iz drugih poplavljenih objekata i domaćinstava, izvijestili su iz stožera zadarske Civilne zaštite.
Zbog podignute razine podzemnih voda na pojedinim lokacijama crpljenje je otežano, nadležne službe tijekom ponedjeljka primile su više od tisuću poziva za pomoć u crpljenju poplavljenih objekata i površina, sve su prijave evidentirane i prema njima se postupa, navode iz Civilne zaštite te napominju da se takve intervencije ne naplaćuju.
Voda u Zadru zdravstveno je ispravna
Vodovod Zadar potvrdio je, na temelju monitoringa koji provode laboratorij Vodovoda i Zavod za javno zdravstvo Zadarske županije, da je voda u cijelom vodoopskrbnom sustavu Vodovoda zdravstveno ispravna.
Na sanaciji šteta nastalih na pročišćivaču otpadnih voda angažirano je stotinjak pripadnika vojske i službi Odvodnje. Vojnici radi na čišćenju kanala, a vojska je osigurala i agregate.
Promet je na području Zadra normaliziran, ceste su otvorene, osim spojne ceste za luku Gaženica iz smjera Ulice braće Perica jer je u tijeku sanacija te Šestinskog prilaza, gdje se još nalazi podzemna voda.
Počelo se i s prikupljanjem prijava o štetama izazvanim nevremenom na području Grada Zadra pa će sve nadležne gradske službe biti na terenu i obilaziti javne objekte. Također, sve gradske ustanove i poduzeća ubrzano rade na utvrđivanju i sanaciji nastalih šteta.
Formiran je i poseban ured na adresi Narodni trg 1, soba br. 4, koji će raditi od 8 do 20 sati svakog dana, uključujući subotu i nedjelju i u kojem će građani i pravne osobe moći preuzeti i predati obrasce za prijavu štete. Ispunjeni obrasci počet će se zaprimati kad se proglasi elementarna nepogoda na području Zadarske županije.
Štete i na Ugljanu, Pašmanu i Dugom otoku
Na otocima Ugljanu, Pašmanu i Dugom otoku također se zbrajaju štete od jučerašnjeg nevremena.
Vatrogasci DVD-a Preko, Pašman i Sali intervenirali su više od 90 puta, a najviše štete voda je, prema riječima Božidara Ivanova iz DVD-a Preko, napravila u OŠ Valentine Klarine u Preku, u policijskoj postaji, ugostiteljskim objektima te u obiteljskim kućama u Preku, Poljani i Sutomišćici. Najviše štete na infrastrukturi i na javnim površinama na otoku Ugljanu pretrpio je Mali Lukoran, na Pašmanu područje Ždrelca, a na Dugom otoku Sali i Zaglav.
10.20. – Na poplavljeno područje Nina u Zadarskoj županiji u utorak ujutro upućen je jedan amfibijski transporter i 12 pripadnika Zapovjedništva za potporu OS RH, kao pomoć u obrani od poplava, izvijestili su iz Ministarstva obrane.
Zbog obilne kiše koja je izazvala poplave na području Zadra i Zadarske županije, na terenu je angažirano ukupno 108 pripadnika Hrvatske kopnene vojske OS RH s motornim vozilima i inženjerijskim strojevima s 14 pokretnih motornih pumpi za ispumpavanje vode kapaciteta 700 litara u minuti, temeljem usmenog naloga potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane Damira Krstičevića.
U pripravnosti u matičnim postrojbama nalazi se 615 pripadnika HKoV-a OS RH, koji bi, prema potrebi, mogli pomoći u obrani od poplava, navode iz MORH-a..
10.15 – Karlovački vatrogasci stižu u pomoć Zadranima.
U pomoć Zadranima noćas je, po zapovijedi glavnog vatrogasnog zapovjednika Slavka Tucakovića, iz Karlovca krenuo interventni vod s 14 vatrogasaca iz Karlovca, dva iz Ogulina te po jedan iz Duge Rese i Barilovića, sa šest vozila i trideset crpki za vodu, kako bi se što brže otklonile posljedice poplave.
Vatrogasni zapovjednik VZKŽ Goran Franković kaže da vatrogasce s područja Karlovačke županije, koji imaju mnogo iskustva u intervencijama kod štetnog djelovanja voda, vodi zapovjednik smjene u JVP-u Karlovac Marijo Luketić, koji za sada organizira sve što je potrebno poduzeti za što brže odstranjivanje vode iz objekata i prometnica, a kasnije će se Zadranima staviti na raspolaganje i tridesetak isušivača koje imaju vatrogasci te će se prema potrebi prikupiti još isušivača koje zbog učestalih poplava u Karlovačkoj županiji imaju organizacije Crvenog križa i drugi.
Kako je Hini rekao Franković, nelijepa zanimljivost u ovoj intervenciji jest da je grupa karlovačkih vatrogasaca već bila na području Šibenika, u intervencijama pri gašenju požara na otvorenom, te sada isti ljudi pomažu u obrani Zadra, ali ne od vatre već od vode. Oni, kaže, imaju iskustva s karlovačkim poplavama i s terena u Zadru poslali su korisne sugestije kakve crpke će biti najkorisnije na kojoj lokaciji, odnosno gdje će se moći koristiti strujne, a gdje će trebati benzinske crpke i koje snage.
Budući da obilne kiše jučer i danas padaju i u Karlovcu, Franković je poslao poruku građanima da zbog pomoći Zadranima oni neće ostati nezaštićeni, jer je sa zapovjednikom JVP-a Zagreb Sinišom Jembrihom dogovoreno da će u slučaju izvanredne potrebe za intervencijom u Karlovac žurno doći zagrebački vatrogasci sa svom potrebnom tehnikom.
9.00 – Cijelu noć ispumpavala se voda iz javnih ustanova, pogona i privatnih kuća.
"Od sinoć je angažirano 107 pumpi, 201 vatrogasac i 50-ak hrvatskih vojnika. Riješena je bolnica, ispumpane su TIZ-ove zgrade, radi se u trgovačkom centru Supernova, na pročišćivaču u Odvodnji, u Poliklinici… Napravili smo smjenu vatrogasaca, pomažu nam pripadnici HV-a, radit ćemo bez prekida, rekao je u utorak županijski vatrogasni zapovjednik Željko Šoša.
Dodao je kako će doći u svaku kuću, ali u mnogim naseljima voda je toliko visoka da se još ne može raditi.
Iz Odvodnje su izvijestili kako se još uvijek utvrđuje šteta na pročišćivaču te kako će biti potrebno nekoliko dana da uređaj ponovno proradi. Za to vrijeme neće biti u mogućnosti crpiti i čistiti septičke jame.
Voda iz vodoopskrbnog sustava i dalje je zamućena te ju je prije uporabe potrebno prokuhati.
8.00 – "Nin ovo ne može sam podnijeti"
Gradonačelnik Nina Emil Ćurko kazao je za televiziju N1 da je nakon obilnih kiša i poplave koja je pogodila to mjesto Solana Nin u jako lošem stanju.
"Kakvo je stanje, vidjet ćemo tek kad se voda povuče. Štete su velike, uništeni su nam i jedan i drugi stari most iz 16. i 18. stoljeća. Napravit ćemo nove mostove da pješaci mogu proći. Sad je situacija grozna i već danas moramo početi raditi da vidimo kako ćemo sanirati štetu", rekao je Ćurko te dodao kako očekuju pomoć od Vlade jer "Nin ovo sam ne može podnijeti".
Kazao je da je situacija danas bolja nego jučer i da se voda povlači, a nitko od građana nije ostao zatočen u domu. U Nin je jutros stigla i vojna amfibija.
Sad imam bazen ispred vikendice, pa sam podigao cijenu najma.