Nulta tolerancija prema nasilju u obitelji, promjena dijela zakonodavstva, bolja koordinacija nadležnih tijela u sustavu, dodatna edukacija i senzibilizacija policije, sudaca, centara socijalne skrbi, medija, javnosti..., zaključci su to okruglog stola "Zajedno protiv nasilja u obitelji" kojeg su, na zagrebačkoj Policijskoj akademiji, zajednički organizirali Ravnateljstvo policije MUP-a te veleposlanstva Austrije i Slovenije.
Tom prilikom od ministra Ranka Ostojića moglo se čuti kako se 2012. u Hrvatskoj dogodilo ukupno 51 ubojstvo, od čega je 27 ubojstava bilo među članovima obitelji, a u osam slučajeva žrtve su bile žene, dok je lani od ukupnih 41 ubojstava njih 15 počinjeno u obitelji, a u 10 slučajeva život je ubojstvom okončan ženama.
Izraženo je i žaljenje što sve do sada, iako ju je potpisala, Hrvatska nije ratificirala Istanbulsku konvenciju o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Sudionici rasprave istaknuli su kako se više pažnje treba posvetiti psihičkim posljedicama kod žena i djece koji su bili izloženi nasilju, a nova pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić upozorila je na zabrinjavajući porast nasilja u obitelji, kao i povećanje lažnih prijava nasilja u obitelji u procesima razvoda gdje djeca roditeljima služe kao sredstva za manipulaciju. Iako je policiji upućeno dosta prigovora, predstavnik MUP-a Dragan Josipović kazao je kako policija i u svojim redovima detektira počinitelje nasilja, a na kraju je poručio da policiji "trebaju brze, obučene i konspirativne ekipe ljudi koji će se bezrezervno posvetiti borbi protiv nasilja u obitelji".
>> Josipović ženama: Nikada nemojte trpjeti ni jedan oblik nasilja!