Hoće li radnici Ininih benzinskih crpki u štrajk? Idućih tjedana sindikati u Ini ispitivat će raspoloženje zaposlenih vezano uz industrijske akcije, dok čekaju hoće li uprava unutar desetak dana inicirati nastavak pregovora. Jer, nakon petomjesečnog kolektivnog pregovaranja s upravom, sva su tri sindikata koji djeluju u Ini pregovore u četvrtak prekinuli. Ključan im je zahtjev poslodavca za 35-postotnim smanjenjem plaća zaposlenima na crpkama, kojih je oko 2800, a plaće su im, prema sindikalnim podacima, između 5000 i 6300 kuna neto.
Lani dobit 1,8 milijarda kuna
– Većinski vlasnik MOL pokazao je pravo lice, zanima ga samo profit. Izdvaja djelatnosti iz Ine i prepolovit će broj zaposlenih. I uz 1,8 mlrd. kuna dobiti lani, radnicima ne želi povećati plaću već je smanjiti, pravdajući se da je tako na crpkama drugih kompanija. Sindikatima je jasno da u zemlji s 340.000 nezaposlenih možda neće biti razumijevanja za sindikalne akcije u tvrtki u kojoj je prosječna bruto plaća 10.800 kuna, ali naš sindikalni posao je da se odričemo kad firma ima problema, ali i da se borimo za pravo radnika na raspodjelu dijela profita – objasnio je Ivan Tomac, šef Sindikata energetike, kemije i nemetala Hrvatske (EKN).
Božo Mikoš iz Sindikata naftnog gospodarstva vjeruje da će uprava korigirati svoj zahtjev i da će se ipak doći do zajedničkog rješenja.
– Volio bih da bude tako, ali smanjenje ne prihvaćamo – kaže Mikoš.
Kolektivni ugovor u Ini istekao je 2011. pa je do kraja lipnja u fazi produljene primjene. U pregovorima za novi Ugovor sindikati su tražili povećanje plaća i materijalnih prava, no uprava, tvrde sindikati, želi smanjiti plaće, uz uvođenje varijabilnog dijela, te ostati na istim božićnicama, regresima i drugim pravima. Dodatak na staž također bi zadržali, odnosno doskora ga ukinuli uvođenjem HAY sustava vrednovanja radnih mjesta, odnosno pojedinačno ugovaranje plaća na godišnjoj razini.
U Ini su iznenađeni što su sindikati pregovore prekinuli jer je pregovarački tim poslodavaca na sastanku obavijestio predstavnike sindikata kako je u pripremi novi prijedlog kolektivnog ugovora koji će se razlikovati od onog o kojemu se dosad razgovaralo. Informacija je sindikatima dana s ciljem približavanja pregovaračkih stajališta kako bi novi kolektivni ugovor bio sklopljen prije 30. lipnja 2012.
“Taj je prijedlog bio ozbiljan korak naprijed u pregovorima posebice zbog toga što je pregovaračkom odboru sindikata predan i pročišćeni prijedlog HAY principa koji se razrađuje na zajedničkim radionicama Sindikata i predstavnika Ine i po kojem su stajališta poslodavca i sindikata dobrim dijelom usklađena. Odluka o prekidu pregovora u trenutku kada je poslodavac izrazio namjeru izrade novog prijedloga je prerana i ne pridonosi kvalitetnom nastavku pregovora u dobroj vjeri. Tim više što je iz posljednjeg prijedloga poslodavca vidljivo da nije zahtijevao smanjenje osnovne plaće radnicima na benzinskim crpkama kako se to opisuje u letku Sindikata”, stoji u Ininu priopćenju u kojem se ističe i da je cilj poslodavca uspješan završetak pregovora te izražava nada da će sindikati što prije nastaviti pregovore.
U nas najviši troškovi u regiji
Neslužbeno, iz Ine pojašnjavaju da bi povećanje svih materijalnih prava koje traže sindikati stajalo 180 milijuna kuna na godinu, što drže nerealnim. O plaćama prodavača na benzinskim crpkama, tvrde, govorili su u svjetlu nerealno visokih operativnih troškova u odnosu na konkurenciju. Ti su troškovi, kažu, najviši u regiji, pa im tako u Hrvatskoj na troškove osoblja ide 70%, u Srbiji 60%, a u Sloveniji 57%.
pa sto ste mislili zasto cacic tako rado ide u madjarsku a milanovic tvrdi da je on predsjednik drzave nazalost drzavu nam vode samo blesani poput komunjare linica i lopuze i prevaranta cacica a ti milanovicu si samo mala marioneta pa tako ide dalje a vi kojin ste glasali za ove tu koji se nazivaju \"IZABRANI OD NARODA\"viu koji ste ih birali sada ste nesto previse tuihi sto znaci ---ali posliuje j- ---nema kajanja hahahaha