Hrvatski predsjednik Zoran Milanović iz sigurnosnih je razloga otkazao posjet Bosni i Hercegovini, dolazak na obilježavanje 28. obljetnice humanitarnog konvoja “Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu”, kratko su u nedjelju ujutro izvijestili iz Ureda predsjednika i naveli kako se ta odluka temelji na sigurnosnoj procjeni nadležnih institucija Republike Hrvatske bez posebnog objašnjenja što je posrijedi.
”Predsjednik Milanović izražava žaljenje što neće sudjelovati na obilježavanju tog, za Hrvate Lašvanske doline važnog događaja, a organizatorima obilježavanja upućuje snažnu potporu i zahvalnost što čuvaju uspomenu na humanitarni konvoj ‘Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu’”, objavili su.
Moguće neugodnosti
Iz BiH je od sigurnosnih i policijskih službi brzo uslijedilo objašnjenje kako zapravo nije bilo valjanog razloga za odluku predsjednika Milanovića. Direktor Direkcije za koordinaciju policijskih tijela Mirsad Vilić izjavio je da tijekom suradnje s policijskim agencijama iz BiH i Hrvatske, koje su bile uključene u organiziranje posjeta hrvatskog predsjednika središnjoj Bosni, nije zabilježena nijedna informacija koja bi se mogla razumjeti kao izravna prijetnja čelniku Hrvatske.
– Nismo primili nijednu informaciju koja bi ukazivala na sigurnosnu ugroženost predsjednika Hrvatske – rekao je Vilić. Upravo je on ključni čovjek koji koordinira štićenje visokih službenih izaslanstava i VIP osoba. Slično su poručili i iz MUP-a Srednjobosanske županije kazavši da je sigurnosno stanje zadovoljavajuće.
Međutim, takav stav policijskih dužnosnika ne odražava posve usijano ozračje u BiH koje se itekako može osjetiti samo ako se prate višednevne rasprave između političara i ukupne javnosti zbog najave odcjepljenja Republike Srpske, mogućeg sloma izborne reforme. Čak i ravnatelji državnih institucija u toj zemlji govore o podjeli naoružanja, a akademici i politički dužnosnici najavljuju kako su spremni stati u “redove i braniti zemlju”.
VIDEO Otkazan Milanovićev posjet BiH iz sigurnosnih razloga: 'To je procjena nadležnih institucija'
Tome su djelomično pridonijeli i počesto nedorečeni ili pak u Sarajevu posve pogrešno interpretirani Milanovićevi istupi kojima je komentirao događaje u BiH. Najlošije je prihvaćen njegov komentar oko razmjera žrtava Srebrenice. Čak je i sarajevska gradonačelnica pokušala napad i prijetnje jednoj katoličkoj obitelji opravdati upravo Milanovićevim istupima. Hrvatska obavještajna agencija SOA izvijestila je Ured predsjednika kako ne isključuje prosvjede i neugodnosti prigodom posjeta središnjoj Bosni. Odluku je na kraju donio Ured predsjednika.
Putanja kretanja predsjednika u središnjoj Bosni jako je izazovna, upozorili su obavještajci. Valja imati na umu kako je u središnjoj Bosni počinjen niz terorističkih napada na hrvatske policajce i povratnike nedugo nakon rata, a mete su dugi niz godina bili i brojni gospodarstvenici. Na tome području djeluje i više radikalnih vehabijsko-selefijskih zajednica.
Protokolom je bilo predviđeno da hrvatski predsjednik zrakoplovom sleti u Sarajevo u ranim popodnevnim satima, a nešto prije 16 u Travniku položi vijenac i zapali svijeću kod spomen-obilježja poginulim hrvatskim braniteljima, posjeti tamošnji Katolički školski centar “Petar Barbarić”, a zatim u Novoj Biloj položi vijenac ispred spomen-poprsja Ante Vlaića, vozača kamiona humanitarnog konvoja “Bijeli put” koji je ubijen u toj misiji.
Trebao se obratiti na središnjoj svečanosti obilježavanja 28. obljetnice Bijelog puta za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu u Župnoj crkvi Duha svetoga u Novoj Biloj.
Sve se uzima u obzir
Stručnjak za sigurnost Željko Cvrtila kaže kako predsjednik države konačnu odluku o tome hoće li ići na određeno događanje ili neće donosi na temelju informacija koje ima, ovog puta od sigurnosne službe, koja u obzir uzima sve od društvenih mreža do općeg raspoloženja, traže se informacije iz veleposlanstva, gleda se što javljaju mediji, prate grupacije koje su možda ekstremnije...
Sigurnosno najizazovniji bili su posjeti visokih dužnosnika RH neposredno nakon rata, a među najozbiljnijim prijetnjama bila je ona u siječnju 2018. godine kada je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović za jedan dan pomaknula posjet Sarajevu. Tada su službe zabilježile prijetnju jednoga kriminalnoga klana kojima bi meta mogla biti upravo predsjednica.
BRAVO PREDSJEDNIČE...........