Voda temperature od 32 do 34 stupnja u terapijskom bazenu opušta mišiće, što je osobito važno kod djece i osoba s cerebralnom paralizom, ističe Lorena Lazarić Stefanović (48), predsjednica Udruge cerebralne paralize Istarske županije. Naime, članovima ove udruge, a ima ih pedeset i uglavnom su iz Pule, nužan je terapijski bazen prilagođen njihovim potrebama jer novca za potrebnu rehabilitaciju kronično nedostaje. Zato je takav terapijski bazen idealan, plivanjem se opuštaju, uz vježbe dobivaju i hidroterapiju, koja je osobama s cerebralnom paralizom iznimno korisna, u toploj se vodi opuštaju mišići i tetive te se uvelike poboljšava njihovo fizičko i psihičko stanje – objašnjava Lazarić Stefanović.
Udruga sustavno radi na poboljšanju kvalitete života djece oboljele od cerebralne paralize, a za projekt plivanja od 2007. godine koriste bazen Poliklinike Peharec. Ondje dva puta tjedno djeca s težim oštećenjima dolaze na plivanje.
– Zahvali smo im, no bazen Poliklinike Peharec teže nam je dostupan, postoje fizičke barijere. Nama treba terapijski bazen dostupan osobama u kolicima koji bi, osim za djecu, bio koristan i drugima koji imaju teškoća zbog grčenja mišića. Vježbe s otporom vode jačaju muskulaturu, preporučuju se i ljudima koji su pretrpjeli moždani udar, bili izloženi sportskim ozljedama – kaže Lorena Lazarić. Željeli bi da se uz gradski bazen u Puli sagradi i terapijski u rehabilitacijske i zdravstvene svrhe.
>> Doktori rekli da nikad neće hodati, a Leon se čak i rola
>> Devetogodišnji Roberto Gere oporavio se nakon uspješne operacije u ruskoj klinici