Europska komisija nastavlja proceduru protiv Mađarske zbog njezina zakona o davanju azila koji nije u skladu s europskim normama te je postavila ultimatum državama koje još nisu prihvatile izbjeglice koji su 2015. stigli u Italiju i Grčku. Mađarska, Austrija i Poljska još nisu primile nijednog tražitelja azila, a Češka je neaktivna u tome smislu gotovo godinu dana. Ako te države ne budu u lipnju primile svoje kvote imigranata, EK će pokrenuti postupak protiv njih.
Traži se i od Bugarske i Slovačke veća fleksibilnost u prihvaćanju izbjeglica. Irska i Estonija pozvane su na nalaženje rješenja s Italijom, a Španjolska, Belgija i Hrvatska da pojačaju svoja mjesečna zauzimanja u odnosu na Italiju i Grčku.
Zapravo, svih 28 država EU treba učiniti više nego dosad u zbrinjavanju izbjeglica. Italija, iz koje bi izbjeglice trebalo premjestiti u druge države prema utvrđenim kvotama, mora zajamčiti da će kandidati za preseljenje u druge države biti usmjereni preko centara za prihvat koji su zato i otvoreni i za što je EK platila 15,3 milijuna eura. Sve države moraju nešto učiniti za rješenje migrantskog vala, pa i one koje je val “zapljusnuo”, ali EK se posebno okomila na države kao što je Mađarska, koje ne žele primiti nijednog migranta.
Od 160.000 izbjeglica koji su iz Italije i Grčke trebali biti dislocirani u druge države EU do sada ih je premješteno samo 18.418. Ne bude li ništa poduzeto za promjenu stanja, EK će u izvješću u lipnju poduzeti mjere pokretanja procedura protiv država koje se ne pridržavaju ugovora.
– Solidarnost se ne može, u zakonskim, političkim i moralnim terminima, tumačiti drukčije – upozorio je europski povjerenik za unutarnje poslove, sigurnost i migraciju Dimitris Avramopoulos i naglasio da su neke države “sistematski odbijale poštovati preuzete obveze”. Mađarska je u Bruxellesu prihvatila program preraspoređivanja izbjeglica, a onda se, nakon što se vratio u Budimpeštu, premijer Orban odbio pridržavati onoga što je u sjedištu EU prihvatio. Igračima koji nisu fer potrebno je dati barem žuti karton.
Lijepa eu diktatura.