Asma al-Assad

Dok su ljudi ginuli u ratu, mediji su otkrili što su ona i suprug radili: Tad su je prozvali 'prvom damom iz pakla'

FILE PHOTO: Asma al-Assad, wife of Syria's President Bashar al-Assad, casts her vote during the country's presidential elections in Douma, Syria
Foto: SANA/REUTERS
1/9
09.12.2024.
u 12:57

Nakon fakulteta, Asma je izgradila impresivnu karijeru u bankarstvu. Radila je kao analitičarka u Deutsche Bank Group, a kasnije u J.P. Morganu, gdje se specijalizirala za biotehnološke i farmaceutske tvrtke

Asma al-Assad, rođena kao Asma Akhras u Londonu 1975. godine, postala je jedna od najkontroverznijih prvih dama na Bliskom istoku. Njena transformacija od uspješne investicijske bankarice do supruge sirijskog predsjednika Bashara al-Assada predstavlja fascinantnu priču o moći, privilegijima i političkim previranjima.

Rođena u uglednoj sirijskoj obitelji u Londonu, Asma je odrasla u zapadnjačkom okruženju četvrti Acton. Njen otac Fawaz Akhras radio je kao kardiolog u prestižnoj bolnici, dok je majka Sahar bila diplomatkinja u sirijskom veleposlanstvu. Tijekom školovanja u Queen's Collegeu bila je poznata kao "Emma". Poslije je diplomirala računarstvo i francusku književnost na londonskom King's Collegeu s najvišim počastima.

FILE PHOTO: Asma al-Assad, wife of Syria's President Bashar al-Assad, casts her vote during the country's presidential elections in Douma, Syria
1/9

Nakon fakulteta Asma je izgradila impresivnu karijeru u bankarstvu. Radila je kao analitičarka u Deutsche Bank Groupu, a kasnije u J.P. Morganu, gdje se specijalizirala za biotehnološke i farmaceutske tvrtke. Planirala je upisati MBA na Harvardu kada je sudbina odlučila drukčije.

Godine 2000., tijekom posjeta rodbini u Damasku, ponovno se susrela s Basharom al-Assadom, obiteljskim prijateljem. Vjenčali su se u prosincu iste godine, nedugo nakon što je on postao predsjednik Sirije. Njihov brak u početku je predstavljan kao simbol modernizacije Sirije – ona kao sekularna sunitkinja obrazovana na Zapadu, on kao pripadnik manjinske alavitske sekte.

U prvim godinama svoje uloge prve dame Asma je gradila imidž moderne arapske žene fokusirane na humanitarni rad. Osnovala je Syria Trust for Development i promovirala obrazovanje i prava žena. Časopis Vogue 2011. godine nazvao ju je "ružom u pustinji" u kasnije kontroverznom članku.

Nakon izbijanja sirijskog građanskog rata 2011. godine, njen imidž doživio je dramatičan preokret. Europska unija ju je 2012. stavila pod sankcije zbog povezanosti s režimom. Usprkos masovnim stradanjima civila, ostala je vjerna suprugu i režimu, što joj je donijelo nadimak "Lady Macbeth Damaska". Britanski The Guardian 2015. objavio je e-mailove u kojima se moglo doznati koliko su zapravo Bashar i Asma trošili državnog novca na skupi nakit i raskošan način života, i to u vrijeme dok je Sirijom buktio rat. E-mailovi su također otkrili i njenu potpunu lojalnost sirijskoj vladi. Ubrzo su je prozvali "prvom damom iz pakla".

Asma i Bashar imaju troje djece: Hafeza (2001.), Zein (2003.) i Karima (2004.). Preživjela je rak dojke dijagnosticiran 2018. godine, a u svibnju 2024. dijagnosticirana joj je akutna mijeloična leukemija. Jučer, nakon što su sirijski pobunjenici zauzeli Damask, Asma je zajedno s obitelji pobjegla u Rusiju, označivši tako kraj 24-godišnjeg razdoblja u kojem je bila prva dama Sirije. Njena priča ostaje svjedočanstvo o složenosti političke moći i osobnih izbora u vremenu velikih povijesnih previranja.

VIDEO Sirijci ulaze u predsjedničku palaču u Damasku

Ključne riječi

Komentara 16

SL
SlavaAP
15:23 09.12.2024.

Moze jedan tekst sto su radili Plenkovic i Milanovic u ratu? Hvala

Avatar Jim West
Jim West
15:16 09.12.2024.

Za razliku od Putinovih nacista, narod je ove dočekao kao osloboditelje. Bolno.

DA
darko122
15:09 09.12.2024.

Zapad mu je i ženu i vlast dao i kad je s Rusima počeo šurovati, rekli su mu da se makne isto kao i Sadamu njegovom rođaku, a oni vjerovali Rusima i dalje je povijest isto kao i sa Kadijevićem, Mirom Marković, Gadafi nije htio ni sa jednima ni sa drugima, pa mu sada pola zemlje vodi proruski general školovan u Rusiji. i to je to

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije