Mjesecima sam sav u prašini, mučim se već godinu dana, ne da se mučim, ja patim! Za sitnu lovu. A sad se netko iz fotelje javlja i govori da sam trebao napraviti nešto drugo umjesto dvije šestmetarske figure neandertalca koje je naručila Turistička zajednica Krapine i koju je vidjelo njezino vijeće – kaže nam akademski kipar i izvanredni profesor na Umjetničkoj akademiji u Osijeku Denis Krašković, na kojega su se žestokim protestnim pismom poslanim medijima ovih dana iznova obrušili autori novog Muzeja krapinskih neandertalaca arhitekt Željko Kovačić i paleontolog Jakov Radovčić.
Čista dezinformacija
Oni su, kako kažu, s brojnim suradnicima, umjetnicima i znanstvenicima, uspostavili taj svjetski lokalitet.
– Zašto se sada mnogi drugi stručnjaci (koji očito nedovoljno poznaju problematiku neandertalaca) bez ikakve suradnje s onima koji su stvarali veoma prepoznatljiv hrvatski brend stvaraju patvorinu koja, umjesto da informira, zapravo dezinformira i stvara zabunu – pitaju Kovačić i Radovčić, koji te dvije gigantske figure, od kojih jedna ide na ulaz u grad, a druge u sam grad, nazivaju karikaturama.
Nazivaju ih i gnomima, iako gnom znači patuljak pa su s time debelo u krivu... Očito je da žele spriječiti postavljanje tih figura zato što se tu ne radi o rekonstrukciji neandertalca, nego o slobodnoj interpretaciji, što je za njih nečuveno i uvredljivo za sam projekt i značenje brenda koji su stvorili. Ali, ali...Popularni Jarunski kit i dvije figure Morž i Janje postavljene ispred Jarunskoga centra jasno pokazuju umjetnički profil Denisa Kraškovića, a kako stručna rekonstrukcija nije ni bila očekivana od njega, svaka je pobuna suvišna.
– Ja nisam ni znanstvenik ni hiperrealistički kipar – kaže Krašković, koji je pak prije mjesec dana u medijima jasno govorio da je prihvatio i stručne sugestije i korekcije pri izradi figura. Sada pak kaže kako njegov neandertalac ima sve što neandertalac treba imati – a to su tipično prsište i čelo neandertalca – pa nije jasno zašto se i dalje podcjenjuje način na koji radi, u pomalo stripovskom stilu.
Ima podršku Grada
Kraškovića podržavaju u Turističkoj zajednici grada, a podržava ga i gradonačelnik Zoran Gregurović. I dok umjetnik guta prašinu i truje se bojama i epoksi smolama, pa mu se neki dan čak i ruka zapalila dok je radio figuru, čiji budžet iznosi "samo" 200 tisuća kuna, njegovi oponenti traže nemoguće: točnost mogućeg izgleda.
– Ni po crkvama nisu svi oni sveti izgledali baš tako kako ih se prikazuje pa nitko zbog toga ne diže prašinu – poentira Krašković.
>> Skulpture neandertalca vrijedne 400.000 kuna pri kraju izrade, a sada - ne valjaju