Dogovor između Crkve, države i Grada oko zemljišta za izgradnju budućeg maksimirskog stadiona je pri kraju, rekao je u emisiji Zagrebi po Zagrebu Radio Sljemena zamjenik gradonačelnika Luka Koralet. Dogradonačelnik je najavio i skoro raspisivanje velikog međunarodnog arhitektonsko-urbanističkog natječaja koje se očekuje za nekoliko mjeseci.
Gotovo da nema dana i utakmice, a da u fokus javnosti ne dođe ruglo jednog od najvećih hrvatskih stadiona. Maksimirsko zdanje vapi za obnovom već desetljećima, a iako je u njega ulupano toliko milijuna da su mogla biti izgrađena dva Camp Noua, derutno ruglo od stadiona izaziva zgražanje stranih sportskih i novinarskih ekipa.
Čuđenje je tim veće jer hrvatska nogometna reprezentacija niže svjetske uspjehe posljednjih godina, a i Dinamo je prije nekoliko godina ostvario zapaženu eurosku epizodu pa stranci jednostavno ne mogu vjerovati da je infrastruktura takva. Dodatnu štetu izazali su potresi 2020. godine.
POVEZANI ČLANCI:Prilikom svakog većeg uspjeha Dinama ili Vatrenih netko od vladajućih obeća prigodno novi stadion i tako već godinama. A u stvarnosti zapelo je još na zemljištu za stadion kojega se crkva nije htjela godinama odreći. No čini se da se i ta muka bliži kraju. Kaptol je pristao odreći se svog dijela zemljišta, kad im grad osigura svih 11 zamjenskih lokacija za izgradnju crkava. I taj proces se bliži kraju, doznaje HRT Radio Sljeme
- Pregovaramo i blizu smo dogovoru. Paralelno s tim treba provesti javni urbanističko-arhitektonski natječaj, koji je 90 posto spreman. To je dosta ambiciozan program koji ima sportski dio koji uključuje stadiona za 30-32 tisuće gledatelja, ali ima i onaj komercijalni dio koji sadrži dućane, poslovne prostore, hotel i sve ono što će održavati i otplaćivati hladni pogon stadiona, koji sam sebe ne može otplaćivati - kaže Korlaet.
GALERIJA:
Sportski dio projekta je spreman, kaže zamjenik gradonačelnika, no još treba doraditi studiju o nužnim popratnim komercijalnim sadržajima.
- Angažirali smo jednu ozbiljnu konzultantsku kuću koja je skenirala cijeli grad, odnosno kvart i koja će predložiti koliko poslovnih prostora treba biti, koliko hotelskih soba, garažnih mjesta i slično. Kad sve to bude spremno, a bit će skoro, organizirat ćemo veliki međunarodni urbanističko-arhitektonski natječaj. To će biti sigurno sljedeće godine, nadam se u prvom kvartalu - ističe.
Uz stadion, trebalo bi osigurati i 10 terena za trening. Njih 6 bit će u krugu stadiona, a ostali će biti na prostoru NK Zagreb u Veslačkoj. Kad krene izgradnja Maksimira, Dinamo seli u Kranjčevićevu, gdje se također planira obnova. S Kranjčevićevom je "zapelo" zbog određenih proceduralnih zavrzlama, napominje Korlaet te dodaje da će zadnju riječ oko početka projekta obnove tog stadiona imati Ministarstvo graditeljstva.
GALERIJA: Ovako je Maksimir nekada izgledao
Zagreb mora imati stadion koji može primiti više 40 000 gledatelja. da bi se mogao kanditirati za neko buduće europsko prvenstvo sa Splitom , gdje bi više država organizirala( Mađarska,Austrija i Hrvatska)