Što možemo vidjeti u gradu a da se ne nalazi u centru? - upitale su Raquel i Maya, neobične turistkinje koje su ovih dana posjetile Zagreb.
– Sjednite na tramvaj u bilo kojem smjeru i... Vozite se! – glasio je purgerski odgovor.
Gradska se Turistička zajednica pred koji dan pohvalila s rastom broja stranih turista u gradu, kojih je ovoga ožujka u odnosu na lani bilo čak pet posto više. No, susret s Raquel i Mayom – koje su već nakon jednog gutljaja "Žuje" naučile kako se kaže "Živjeli!", a do kraja večeri i što je "šljiva" - pokazuje da ne putuju svi u hrvatsku metropolu potaknuti turističkom brošurom. Pa niti zbog proslave momačke večeri, što je trend među Englezima.
Dnevnik djevojčice
– Otkako sam pogledala jedan film imala sam želju otići na ovo putovanje – dala nam je za razmišljati 29-godišnja Portugalka njemačkoga prezimena, Raquel Schefer.
Objasnila je da je riječ o dugometražnom filmu "Ulysses' Gaze" cijenjenog grčkog autora Thea Angelopoulosa iz 1995. godine, u kojem je glavnu ulogu odigrao slavni Harvey Keitel. Scena iz razrušenog Sarajeva snimljena gotovo pa poetski, primjerice, proglašavana je najboljom. Zbog filma se na putovanje regijom "otisnula" i njezina kolegica iz Perua koja pak nosi japansko prezime, Maya Watanabe.
– Posjetit ćemo gradove iz filma, a krenule smo od Ljubljane. Nakon Zagreba nastavljamo za Sarajevo, Mostar, Prištinu, Beograd... Balkanska ruta – rekla je Maya, 28-godišnjakinja.
A na toj "balkanskoj ruti" događaje i prizore bilježe kamerom. No, ne amaterskom.
– Vodim vas sutra u Novi Zagreb, gdje je Orson Welles snimio par kadrova – najavio im je poznanik Marko, inače Zagrepčanin.
Obje su, naime, školovane umjetnice na području video i filmske umjetnosti. Doduše, Raquel koja se trenutačno nalazio na doktorskom studiju u Parizu, ne gleda televiziju.
– Prestala sam je gledati dok je trajao rat u bivšoj Jugoslaviji. Ne znam je li to dvoje povezano, ali pamtim taj trenutak – rekla je.
Iza želje za putovanjem koje je u njima potaknuo Angelopoulos, skriva se još razloga. Raquel se sjeća dnevničkog romana pisanog iz perspektive djevojčice iz Domovinskog rata, a pročitala ga je, kaže, kada je imala 15 ili 16 godina.
Poput Anne Frank
– Ne mogu se sjetiti imena... Ali, sjećam se da mi se nije svidjela knjiga, previše je podsjećala na "Dnevnik Anne Frank" i želim dolaskom ovdje razjasniti taj loš dojam – objašnjava.
Na dan kada su vlakom stigle iz Ljubljane u Zagreb pročitane su presude hrvatskim generalima u Haagu. Maya o tome ništa nije znala, no, slušala je domaćine pa na kraju utvrdila:
– Odrasla sam u ratu i nekako se nadam da ću, ako shvatim što se to dogodilo vama, shvatiti i što se dogodilo mojoj zemlji.
Ja sam zaista sretan kaj ćemo ove godine imati preko milijun turista u Zagrebu! To nipošto nije malena brojka s obzirom na to da je Zagreb dva puta manji od Praga i Budimpešte i gotovo tri puta manji od Beča.