Stanovnici Dubrave do 10. travnja u predvorju male dvorane Kulturnog centra Dubrava moći će vidjeti kako će izgledati klizalište i XII. gimnazija, predviđene da se grade u njihovu susjedstvu, na livadi smještenoj uz Međugorsku ulicu. Naime, tamo će izložiti 25 pristiglih radova, idejnih rješenja kompleksa ‘Međugorska’, a lokalno će ih stanovništvo moći pogledati svaki radni dan od 10 do 20 sati.
Nastava na jednom nivou
– Dvorana za klizanje i prostori XII. gimnazije, koji će biti od interesa šire zajednice, pridonijet će životu tog dijela grada, populacijski jednom od najživljih kvartova – kazala je Sanja Cvjetko Jerković iz AG Planuma, tvrtke koja je provela projektni natječaj, te dodala da je Grad Zagreb, koji je raspisao natječaj, odredio jasne kriterije.
Foto: Arhitektonski atelijer Hržić
Morala se tako među prostorima škole veličine 7220 metara četvornih te dvorane za klizanje od 7800 kvadrata, među ostalim, osigurati dostupnost prilaza i prijevoza te sigurnost kretanja djece, predvidjeti školski trg, staviti ih među već postojeće drvorede i maksimalno smiriti promet u zoni škole.
Foto: Saša Randić
Programom za provedbu javnog natječaja u 1. fazi planira se gradnja zgrade XII. gimnazije za 480 učenika s dvoranom za tjelesnu i zdravstvenu kulturu, dok će se dvorana za klizanje sagraditi u drugoj fazi. Usto, osigurat će se 130 parkirnih ili garažnih mjesta za osobna vozila i pet za autobuse. Među pristiglim radovima izdvojio se prvonagrađeni, arhitektonskog tima koji čine Ivan Rališ, Siniša Bodržić i Maja Milat, koji su svu nastavu smjestili na jedan nivo.
Foto: Arhitektonski biro Ravnikar
– Smještajem svih sadržaja škole koji su otvoreni ili mogu biti otvoreni javnosti naglašava se urbani potencijal za šire gradsko okruženje u prizemlju, što se ocjenjuje kao doprinos ovog prijedloga u rješavanju zadatka – objasnio je ocjenjivački sud. Slično razmišlja i zamjenica pročelnika Gradskog ureda za obrazovanje Božica Šimleša, ujedno stručna savjetnica ocjenjivačkog suda.
Nije sve u funkciji škole
– Velik dio sadržaja javnog karaktera koji nisu nužno samo u funkciji škole, kao što je knjižnica, polivalentni prostor, dvorana za tjelesnu i zdravstvenu kulturu, najdostupniji su svim zainteresiranima u prizemlju, a ne ometa se odgojno-obrazovni rad koji je smješten na cijeli prvi kat – dodaje Šimleša. Zbog nepovezanosti škole i dvorane za tjelesni odgoj, rad Arhitektonskog atelijera Hržić smješten je na drugo mjesto, dok je rad arhitekta Saše Randića na trećem mjestu zbog premalenog učioničkog dijela te preuskih kabineta.
Dubravi fali štošta, pa i klizalište, i to ne samo Dubravi. Klizanje je vrlo rasprostranjen vid rekreacije i mnogo Zagrepčana ga upražnjava, ne samo djece! Dapače, mnogo nas srednje dobi vrlo rado kliže, pogotovo zimi na Šalati. U Zagrebu postojeje samo 2 klizališta koja mogu raditi cijele godine, i oba su u zapadnom dijelu grada. I to neprestano krcata. Djeca koja se bave nekim sportom na ledu (umjetničko klizanje, hokej, sinkronizirano klizanje) često idu na treninge od 7 ujutro, a količina treninga im nije dovoljna da se napravi ozbiljan rezultat. Još klizališta treba i za rekreaciju i za ozbiljniji sport! Ako se napravi klizalište u Dubravi - to može biti samo pun pogodak! Međutim, ako se bude gradilo kao i bazen na Klaki, možda ga dočekamo za nekih 50-ak godina.