posjetili smo petrovu

Franka, Nikol, Sofija i Izabela 
najljepši su novogodišnji dar

31.12.2014., - Reportaza iz klinika za zenske bolesti i porodnistvo u Petrovoj ulici.  Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
1/4
03.01.2015.
u 14:00

Posjetili smo Kliniku za ženske bolesti i porode u Petrovoj gdje se rađa najviše djece. Iako se broj rođenih u Hrvatskoj smanjuje, u Petrovoj se svake godine rodi oko 4000 djece

Hladnoću i velike minuse majke koje su Novu godinu dočekale u Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj nisu osjetile.

Grijala su ih njihova novorođena djeca, koja su spokojno ležala na njihovim grudima, a i temperatura, koju osoblje drži na uvijek istoj razini. Glas se nije čuo čak ni od trudnica koje su čekale porod.

Slušala otkucaje srce

– Trudovi su mi krenuli prije termina. Dobila sam epiduralnu i sad čekamo malenu Leonu – rekla je Valentina Bigec, koja je mirno slušala otkucaje srca svoje nerođene djevojčice s priključenog aparata. Ovih bi dana iz bolnice s Nikol, rođenom sa 2590 grama, trebala izaći i mlada majka Dora Grubiša te je dovesti kući dvogodišnjim blizankama Lani i Teni, a s dvije curice, Sofijom i Izabelom, iz bolnice se odjavila i Pavla Radić Puač.

– Dugo sam ležala u Petrovoj na čuvanju trudnoće, u dva navrata, sveukupno tri mjeseca. No isplatilo se. Curice su dar za sedmogodišnji trud – kaže Radić Puač. Intimniji prostor željela je Ilijana Baković koja je odsjela u zasebnom apartmanu s kćeri Frankom.

– Cijena je 800 kuna po danu – rekao je prof. dr. Josip Đelmiš, pročelnik Zavoda za perinatalnu medicinu.

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

Bolnica u kojoj se godišnje rađa oko četiri tisuće djece, unatoč broju rođenih u glavnome gradu koji se smanjuje iz godine u godinu, svake godine odradi sto do 150 porođaja više u odnosu na prethodnu godinu. Jedna je od onih u kojoj se rađa najviše djece, bez obzira na to što porađaju i djecu težine 500 grama.

Redoviti pregledi

– Tradicija koja postoji već četrdeset godina jest da se prijevremeni porođaji šalju u našu kliniku iz cijele Hrvatske. Uglavnom 50% djece koja se rađaju sa od 500 do 750 grama te 40% onih od 750 do 1000 grama preživi, a liječenje svakog takvog djeteta stoji više od 300.000 kuna – kazao je prof. dr. Đelmiš te dodao da je stopa mortaliteta iznimno niska na razini zemlje. Iznosi 3,5 promila, što znači da na tisuću porođaja umru 3,5 djeteta. Velika je to razlika u odnosu na inozemstvo, u Francuskoj je ista stopa više od 14 promila, u Nizozemskoj 11 promila, a u Velikoj Britaniji 10 promila.

– U Europi jedino Austrija ima nižu stopu, izjednačeni smo s Češkom i Slovenijom – kaže prof. dr. Đelmiš. Također su jedini centar u državi koji nadzire trudnice s dijabetesom. No da bi trudnoća protekla dobro, apeliraju doktori, bitno je redovito dolaziti na preglede, koji su besplatni i neograničeni, a preporučuju i porođaje u zdravstvenoj ustanovi.

Komentara 2

DU
Deleted user
21:30 03.01.2015.

dragim mamama i bebama sretna nova 2015... a i tate su se iskazale :-)

KR
kruško1
17:42 03.01.2015.

prva mama je ko med

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije