Loše je vrijeme za Državni hidrometeorološki zavod – instituciju u ruševnom zdanju koje je prijetnja sigurnosti zaposlenicima, ali i posjetiteljima, među kojima su često posebice školarci... Procjena zgrade na Griču jest slaba kvaliteta nosivih zidova, neadekvatno stanje pregradnih zidova koji se – ruše u slučaju potresa manje snage. Osim izravne opasnosti za čovjeka, DHMZ-u prijeti i opasnost za samu struku budući da instalacije priječe bilo kakvo proširenje računalnih kapaciteta, objašnjavaju.
– Bez toga DHMZ više neće biti u stanju pratiti stručne i znanstvene metode i uvoditi nove numeričke prognostičke modele u operativni rad. Zbog toga je zgrada postala rizični faktor, ne samo za sigurnost ljudi koji u njoj rade, već i za razvitak – odgovorili su iz Zavoda, inače zaštićenog spomenika kulture.
Pet godina traže pomoć
Baš zbog tog statusa, sanacija zgrade stajala bi, objašnjavaju njezini djelatnici, više nego gradnja nove. No, ova situacija nije od jučer te iz DHMZ-a već zadnjih pet godina upozoravaju i traže pomoć. Nova zgrada ucrtana je u idejnom rješenju za kampus Borongaj. Još 2007. godine, kažu u Zavodu, sa Središnjim državnim uredom za upravljanje državnom imovinom i Ministarstvom znanosti, obvezani su "izvršiti imovinsko-pravnu i tehničku identifikaciju nekretnina predviđenih za izgradnju zamjenske građevine DHMZ-a". Otada je, objašnjava pomoćnica ravnatelja DHMZ-a Gordana Zuccon, održano više sastanaka te se u međuvremenu javila i Svjetska banka koja je bila voljna sudjelovati u projektu gradnje zgrade sa 13 milijuna američkih dolara. Ni od toga nije bilo ništa, tj. kako kaže G. Zuccon, projekt je zaustavljen kad je doveden do dovršetka – u fazi financijskog pregovaranja s Ministarstvom financija.
Raspisat će natječaj
– Ove godine je ponovno napravljen pokušaj njegovog aktiviranja, no po svemu sudeći on se neće realizirati – dodaje pomoćnica ravnatelja institucije gdje su ipak krenuli po dokumentaciju za gradnju nove zgrade, za čije će idejno rješenje raspisati natječaj. I potom čekati razvoj priče s kampusom na Borongaju...
Meteorolozi rade u zaštićenoj zgradi opasnoj po život Pitajte silvija novaka, prof., zašto ne želi obnovu zaštičenih zgrada po Zagrebu? Takvih zgrada ima na desetine, a silvije novak ih ne obnavlja. On je glavni u Zagrebu za zaštitu starih zgrada.da. Stare zaštićene zgrade sve više propadaju, a on uredno dobiva osbni dohodak, očito ništa korsnog i zaštitarskog ne radeći.