- Pacijentu oboljelom od raka treba na pravi način znati priopćiti dijagnozu i suočiti ga s njom, čemu zdravstvena služba u nas ponekad nije dorasla. Uz to, bolesnik od raka nije sam bolestan, već je na indirektan način bolesna i čitava njegova obitelj pa će novi Centar pružati psihosocijalnu pomoć i jednima i drugima - veli dr. Eljuga.
Uz sadašnju podršku dr. Marka Tudića i Klinike za tumore te prof. dr. Miroslava Prstačića i Hrvatske udruge za psihosocijalnu onkologiju, Centar će, nada se dr. Eljuga, imati podršku HZZO-a te ministarstava dr. Andrije Hebranga i Jadranke Kosor, koja je, dodaje, već ponudila materijalnu potporu. (J. Ra.)
Sve sam, srećom, preživjela - operaciju i rezanje dojke, ćelavost, kemoterapiju... No, još uvijek se ne smijem pogledati u ogledalu. Gnušam se vlastitog unakaženog tijela, depresivna sam, a iako mi obitelj nastoji pomoći, sve odbijam od sebe, čak i supruga, s kojim ne želim više nikakve intimnosti - priča 40-godišnja Zagrepčanka, tek jedna od 2500 žena koliko ih godišnje u Hrvatskoj oboli od karcinoma dojke.
- Taj najučestaliji karcinom među ženskim zloćudnim bolestima u dobi od 40 do 50 godina uzrokuje veću smrtnost nego sve druge bolesti zajedno. Od raka dojke u nas umiru čak tri žene dnevno! No, zloćudna bolest ne znači nužno smrtnu presudu pa oboljelima od raka - godišnje ih je u Hrvatskoj više od 25.000! - treba izliječiti "iščašenu" dušu, pomoći da prevladaju depresiju, strah od nepodnošljive boli, gubitka partnera, posla... - tvrdi dr. sc. Damir Eljuga, ginekolog onkolog i predsjednik Hrvatske lige protiv raka, koja danas u 12 sati, u suradnji s Klinikom za tumore, Hrvatskim društvom za psihosocijalnu onkologiju i Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom u Ilici 197 otvara Centar za psihosocijalnu onkologiju i rehabilitaciju.