Više od sto godina prošlo je od kada su se u Botaničkom vrtu Prirodoslovno - matematičkog fakulteta zasadile prve egzotične biljke, a izložbeni staklenici u kojima su se Zagrepčani prvi puta susreli s tropskim vrstama uskoro će biti i obnovljeni. Idejno rješenje za šest staklenika koji će zadržati svoja stara imena, Kuća za palme, Mlačna, Zdena, Topla i Tropska kuća je gotovo, a slijedi izrada tehničkih projekata s opremom.
Sadržaj i u podrum
– Još nekoliko mjeseci radit će se na projektima. Mora se projektirati oprema - koje staklo koristiti, kako riješiti sistem navodnjavanja, grijanje, sjenčenje i slično - pojasnila je voditeljica vrta, Biserka Juretić.
Napravljeni prije više od stoljeća, po uzoru na one europske, staklenici će se restaurirati, a novi šesti staklenik, Sjenovita kuća sa tropskim i suptropskim biljkama, postati će dio kompleksa površine oko 550 metara četvornih.
– Radi se o obnovi, što znači da će staklenici, uz male promjene, izgledati jednako kao su izgledali prije sto godina. Uz novi staklenik, dio sadržaja smjestit će se i u podrum - dodala je voditeljica. Tako će se ispod staklenika smjestiti sjemenarna, priručni laboratorij, pogonska oprema i tehnika s automatskim upravljanjem prozora, klime i slično. Novost je i to da će se na ulazu s Mihanovićeve ulice u Botanički vrt izgraditi i malena suvenirnica, a u zahvat obnove ulazi i uređenje platoa ispred.
Obnova staklenika, korak je u adaptaciji Botaničkog vrta nakon otvaranja Izložbenog paviljona, a uprava ima još planova.
Dio novca iz EU
– Namjeravamo maksimalno koristiti kišnicu, zbog čega će se izgraditi i poseban sistem navodnjavanja. Nakon ovoga slijedi i obnova ograde koja je dotrajala, upravne zgrade te druge infrastrukture - kazala je Juretić.
Koliko će koštati obnova izložbenih staklenika koji će i dalje ostati otvoreni za građane još nije poznato, no dio troškova namjerava se podmiriti iz EU fondova na koje će uprava vrta aplicirati.
Kad se samo sjetim da je Bandić kroz Botanički htel napravit cestu.