Osnovani su davne 1902., što znači da su jedan od najstarijih orkestara u Zagrebačkoj županiji, a samo neki od vrsnih glazbenika s kojima su nastupali su Vice Vukov, Maja Blagdan, Krunoslav Cigoj i Darko Rundek. Hvalio je glazbu Puhačkog orkestra Rozga iz općine Dubravica, osim toga, i pjesnik Dragutin Tadijanović, a zahvaljujući angažmanu pratećega sastava Zagrebačkih mažoretkinja gotovo nema europske zemlje u kojoj nisu nastupali. Zbog očuvanja tradicije svog kraja i kao "poklon" za 120. rođendan orkestar je upravo dobio priznanje Zagrebačke županije, ali i povelju Hrvatskog sabora kulture za izuzetna dostignuća.
Probe nikad na vrijeme
Impresivan je to "životopis" sastava čiji su članovi amateri, a probe imaju navečer kad se vrate s posla, u maloj dvorani zgrade stare škole. Među njima ima poljoprivrednika, stolara, studenata i zaposlenika velikih korporacija, no nalaze se barem jednom tjedno i tada im je večer ispunjena glazbom i druženjem. Pripremaju li se za nastup, onda se sastaju i dvaput tjedno.
– Ima nas oko 25 članova svih uzrasta. Najmlađi član ide u 1. razred srednje škole, a najstariji je u sedamdesetim godinama. I svi živimo na pet minuta vožnje jedno od drugoga pa se jako dobro poznajemo. Među nama ima bliskih prijatelja, vjenčanih, krsnih i drugih kumova. Zato često na probama zajedno slavimo rođendane i druge važne događaje – govori predsjednica orkestra Jelena Šoštarec. Nije neobično ni da u sastavu budu djedovi, sinovi ili unuci, a osim ljubavi prema glazbi, zajednička im je želja za očuvanjem tradicije kraja. Jer kad bi mladoženja, kako se to nekoć radilo, odlazio po mladu da je odvede do crkve, u povorci bi ga pratila ekipa na trubama i drugim puhačkim instrumentima. Limena je glazba bila neizostavan dio i drugih svečanosti te važnijih manifestacija pa je postala i dio tamošnjeg folklora.
– Koncertima promoviramo svoju tradiciju i kulturu – govori Dragutin Šmaguc, član i nekoć dugogodišnji predsjednik orkestra. Prvi su u svom kraju počeli s održavanjem božićnih koncerata, a izvode iz u župi Svete Ane u Rozgi. S njima ondje često nastupaju i prijatelji, poput počasne članice sastava Zdenke Kovačiček.
– Majka joj je odrasla u jednom od naših sela pa je ona "domaća". S njom smo kroz desetljeća održali 26 koncerata, uključujući one jubilarne u Maloj dvorani Lisinski. A sa Zdenkom, kao i drugim prijateljima, snimili smo i album "Božić u Rozgi" koji je 2015. bio nominiran za Porina. Ona je jednostavno naša cura – kaže Šmaguc. Počasni je njihov član i glumac Vid Balog koji je sa sastavom nastupao kao pjevač i recitator.
Da svi članovi orkestra sviraju skladno, već 19 godina brine se dirigent Miro Taradi. Kao član Simfonijskog orkestra Hrvatske radiotelevizije, jedini je profesionalac među amaterima iz Dubravice i uz smijeh priznaje da su ga kolege iz Rozge naučili toleranciji.
– Nije problem raditi s amaterima. I ja sam u mladosti bio u amaterskom orkestru, budući da je moj tata vodio Limenu glazbu Belica. A članovi Rozge znaju i note i ritam. No, ja sam "pošpagan" i volim da stvari idu po rasporedu, ali ne sjećam se da smo ikad u ovih 19 godina probu počeli na vrijeme. Osim toga, s amaterima moram više raditi i objašnjavati im da se, primjerice, klasična glazba ne svira na isti način kao rock – govori nam sa smiješkom Taradi, koji na probe u Dubravicu putuje iz Zagreba.
A na repertoaru Rozge mogu se naći pjesme gotovo svih žanrova. Kad su u pokretu, sviraju standardne koračnice, a na božićnim koncertima izvode selekciju iz opusa Johanna Straussa i tradicionalnih blagdanskih napjeva.
– Kad organiziramo druge koncerte, onda je to nešto potpuno drukčije. Sviramo i hrvatske autore, ali izvodili smo i "Thriller" Michaela Jacksona i funk iz sedamdesetih. Nastupili smo i s Rundekom pa smo napravili aranžman na pjesme poput "Apokalipso" – prepričava Šmaguc.
Organiziraju bijenalni festival
Što se tiče planova, predsjednica Jelena Šoštarec napominje da sastav priprema novi božićni koncert, prvi nakon dvije godine. A nadaju se i da će, dopusti li to situacija, sljedeće godine organizirati Međunarodni festival puhačkih orkestara koji se u Dubravici održava svake dvije godine. – Nastupat ćemo, naravno, i na Danima općine – kaže. •