Sambo je kompilirana borilačka vještina, sinteza dnevnih ruskih stilova i regionalnih borilačkih vještina naroda bivšeg SSSR-a, a razvijana je za potrebe specijalnih postrojbi, policije i tajnih službi. Godine 1938. hrvačka verzija samba postala je službena borilačka vještina SSSR-a i sastavni dio tjelesnog odgoja, a odnedavno se vježba i u Hrvatskoj.
Štoviše, u Lijepoj Našoj djeluje sedam sambo klubova, u Zagrebu čak četiri (Crows, Zagreb, Valhala, Predator), pa je uime promidžbe sporta Zagreb dobio domaćinstvo Europskog prvenstva, u svibnju 2015. godine.
U to ime, ali i zbog primanja u HOO-u, ovih je dana u gradu pod Sljemenom boravio predsjednik Europskog sambo saveza (EFS) Sergej Jelisejev, kojeg je ugostio predsjednik Hrvatskog sambo saveza Željko Banić.
– Uvjeti za održavanje EP-a izuzetno su dobri jer će sportaši biti smješteni u hotelu pored dvorane (op. p. Dom sportova), dakle pitanje transporta sudionika elegantno je riješeno. Izborom Zagreba kao domaćina namjera nam je predstaviti se sportskoj publici u Hrvatskoj, utjecati na popularnost ovog sporta u ovim krajevima i u skoroj budućnosti dobiti medaljaše i iz vaše zemlje – rekao je Jelisejev.
Govorio nam je Serjoža i o tome kako EFS čini 37 nacionalnih saveza (među njima su sve zemlje bivše SFRJ), da je prvo Europsko prvenstvo održano 1972. u Rigi te kako u njegovoj Rusiji sambo vježba oko 350.000 ljudi.
– Sambo je od 83 ruske regije prisutan u njih 76, a po broju praktikanata 13. je sport u Rusiji, koja službeno priznaje 136 vrsta sportova. Doduše, puno je vojnih i policijskih klubova koji tu uopće nisu ubrojeni.
>> Otvara se centar za kinesko pismo, umjetnost, borilačke vještine